Masz jakiegoś idola? Osobę, która Cię inspiruje? Wyobraź sobie, że znalazłeś się w grupie 20 szczęśliwców, którzy wezmą udział w spotkaniu z tym kimś. Może to być jedyna okazja w Twoim życiu, aby zapytać o coś swojego ulubieńca.

Po godzinnej prelekcji przychodzi czas na sesję pytań i odpowiedzi. Pozwalasz jednak, aby inni najpierw zadawali pytania, bo nie chcesz być pierwszy. Po kilkunastu minutach, kiedy czujesz, że teraz nadejdzie Twoja kolej, słyszysz: „Dziękuję wam bardzo za przybycie, cieszę się że mogłem z Wami tu być, ale niestety obowiązki wzywają. Musimy zakończyć spotkanie.” W tym momencie myślisz sobie: „Ale jak to? Przecież nie zdążyłem zadać mojego pytania.”

Czujesz niedosyt prawda? To może być znak, że właśnie popełniłeś jeden z czterech błędów, popełnianych często przez uczestników szkoleń.

1. Siadanie w ostatnich rzędach

Przychodzisz na szkolenie i siadasz w ostatnim rzędzie. Tak jest bezpieczniej. Tylko potem dziwisz się, że nie masz żadnych efektów. Kiedyś usłyszałem, że ludzie, którzy siadają w pierwszych rzędach na szkoleniach, odnoszą w życiu największy sukces. Nie zastanawiało Cię nigdy, dlaczego goście specjalni na różnych wydarzeniach mają zarezerwowane miejsca najbliżej sceny? Dlaczego nie można ich posadzić na końcu?

Ano tak już się przyjęło, że na początku siedzą vipy, a za nimi szary tłum. Na szkoleniach jest tak samo. Siadając w pierwszym rzędzie, jesteś najbliżej trenera, więc możesz się najwięcej nauczyć. Wszystko widzisz, wszystko słyszysz. Poza tym prowadzący skupia uwagę na Tobie. Widząc, że jeszcze notujesz jego ostatnie słowa, poczeka aż skończysz.

2. Unikanie ćwiczeń

Zawsze chce mi się śmiać, kiedy prowadzący mówi: „Potrzebuję ochotnika do ćwiczenia” i nagle na sali zapada złowieszcza cisza. Wszyscy wstrzymują oddech. Nikt nawet nie drgnie. Prawie jak na wojnie – wychylisz się z okopu, to po Tobie. Jeżeli ktoś się zgłosi, albo trener wybierze sobie jedną osobę, można usłyszeć: „Uff!”

Nie wiem na czym polega ten irracjonalny strach. Przecież ćwiczenia są fantastyczne. Śmiechu przy tym, co nie miara. Wiedza jest ulotna, ale jeżeli wesprzesz ją niecodziennym doświadczeniem i ładunkiem emocjonalnym, to zapamiętasz omawiany temat na dłuuuuuuuugo.

3. Obawa przed zadawaniem pytań

Siedzę na sali razem z grupą około 200 osób. Przed nami człowiek wyjątkowy – karierę zaczynał jako student z debetem, aby po pięciu latach znaleźć się na łamach takich magazynów jak Forbes. Niekwestionowany człowiek sukcesu.

Bartosz Skwarczek, bo o nim mowa, poprowadzi wykład dla studentów. Siada dziarsko na biurku i zwraca się do publiki: „Czego chcielibyście się ode mnie dowiedzieć? Macie 3 sekundy na odpowiedź.”

1… 2…

„Jak żyć?” – pada gdzieś z końca sali,

„Jak zarabiać pieniądze?” – woła ktoś prawie w tej samej chwili,

3!

Bartosz Skwraczek pointuje: „Na sali jest około dwustu osób, a tylko dwie przyszły tu, chcąc się czegoś dowiedzieć.”

Podczas szkoleń trenerzy co jakiś czas pytają: „Czy ktoś ma jakieś pytania?”. Czasami wydaje mi się, że to pytanie retoryczne. Przecież nawet jeżeli jakaś kwestia Cię nurtuje, to przecież nie będziesz jej roztrząsał. No cóż… Twoja strata.

4. Brak implementacji

Wracasz po dwóch godzinach do domu z certyfikatem w ręku. Rzucasz notatki w kąt i wracasz do swoich zajęć. Przecież odbyłeś szkolenie. Ok. Ale nie dziw się, że masz stos papierków, które i tak nikogo nie interesują.

Najważniejsze jest bowiem to co Ty robisz. Byłem kiedyś na szkoleniu Bartłomieja Piotrowskiego. Udzielił on wtedy bardzo cennej wskazówki:

Z każdego szkolenia, z każdej książki, z każdej podróży wybierz sobie jedną rzecz, której się nauczyłeś i zacznij ją stosować w życiu.

4 powyższe błędy są przyczyną tego, że nie wykorzystujesz szkoleń na 100%. Który jest dla Ciebie prawdziwym wrogiem? Mi najczęściej przytrafia się walczyć z trzecim. Na szczęście coraz częściej staram się korzystać z okazji do zadawania pytań.

Bo o to właśnie chodzi: Masz okazję aby usiąść w pierwszym rzędzie?
Wykorzystaj ją! Masz okazję aby wziąć udział w ćwiczeniu? Wykorzystaj ją! Masz okazję, aby zadać pytanie? Wykorzystaj ją! Masz okazję, aby przełożyć teorię na praktykę? Wykorzystaj ją!

Masz okazję, aby pozostawić komentarz poniżej? Wykorzystaj ją!

Fot. „Konferencja” – archiwum własne

Kamil Bąbel

7 komentarzy do “4 błędy popełniane przez uczestników szkoleń”

  1. Niestety faktycznie często tak bywa (zwłaszcza kiedy mamy mało czasu), ale bardzo fajnie, że zebrałeś te najważniejsze rzeczy razem, człowiek świadomy popełnia mniej błędów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *