Ludzki mózg ma to do siebie, że zniekształca otaczającą nas rzeczywistość, a w zasadzie część rzeczywistości, do której ma dostęp. Jeśli poprosisz kilka osób o opisanie jakiegoś zdarzenia, to usłyszysz kilka różnych historii.

Jest to dość ograniczające, dlatego jeśli chcesz lepiej zrozumieć otaczający Cię świat, odkryć nowe pokłady kreatywności i sięgnąć po zupełnie nowe doświadczenia, to zapoznaj się z 6 sposobami na to, jak poszerzać horyzonty.

1. Bądź ciekawy świata

Wszystkie pomysły, które zostały zrealizowane przez człowieka, zaczęły się od prostych słów: Co? Jak? Dlaczego? Prawo powszechnego ciążenia prawdopodobnie by nie powstało, gdyby Newton, widząc spadające z drzewa jabłko, nie zadał sobie pytania: Dlaczego?

Jeśli kiedykolwiek powiedziałeś do siebie: „Zawsze się zastanawiałem, dlaczego tak się dzieje, jak to działa, co to jest”, to może czas poszukać odpowiedzi na te pytania?

Pytania są kluczem, który otwiera wiele drzwi. Dzięki nim możesz rozwijać się w dowolnej dziedzinie, niezależnie czy są to studia (Co muszę zrobić, aby mieć lepsze oceny?), kariera (Dlaczego moja praca mnie nie satysfakcjonuje?), finanse (Jak mogę zwiększyć swoje dochody?) czy cokolwiek innego. Najważniejsze, aby zadawać sobie właściwe pytania.

2. Czytaj

Nawet jeżeli należysz do tych 11% społeczeństwa, która czyta regularnie, to pewnie masz swoją ulubioną dziedzinę. Moja propozycja dla Ciebie jest prosta – jeśli chcesz poszerzać horyzonty, sięgnij po coś zupełnie innego.

Możesz zacząć od materiałów naukowych. Tak, wiem, że trudny język, że nudne i że w sumie to nikt tego nie czyta. Właśnie dlatego warto zajrzeć do jakiejś publikacji naukowej i przebrnąć przez kilka stron. Wejdź na Google Scholar i wpisz interesującą Cię frazę.

Równie dobrze możesz zapoznać się z treściami z zupełnie obcych dla Ciebie branż. Nie jestem fanem motoryzacji, ale kiedyś trafiło w moje ręce czasopismo motoryzacyjne. Przeczytałem je od deski do deski. Moja wiedza na temat tej branży natychmiast się poszerzyła. Idź do kiosku i kup magazyn, którego prawdopodobnie nigdy byś nie kupił. A potem przeczytaj i zobacz, co się stanie.

3. Ucz się języków

Jeden z moich wykładowców na studiach powiedział kiedyś:

Jeśli człowiek nauczy się języka obcego, to znaczy, że potrafi nauczyć się wszystkiego.

Nauka języków obcych sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, łatwiej radzimy sobie z wielozadaniowością i mamy lepszą pamięć.

Język jest fundamentem każdej kultury, każdego społeczeństwa. A więc poprzez znajomość języka możemy wyjść z zamkniętego kręgu i spojrzeć szerzej na otaczający nas świat.

Poza tym, możemy dotrzeć do zasobów dostępnych w innym języku – książek, materiałów, nagrań itp. Przeszukując anglojęzyczne zasoby TED.com na pewno nauczymy się więcej niż tylko z polskojęzycznych wykładów.

4. Poznawaj ludzi

Wiedza jest jak paliwo – im więcej jej masz, tym dalej możesz dotrzeć. A skoro wiedza jest jak paliwo, to ludzie są jak bilety lotnicze – pozwalają Ci dotrzeć z punktu A do punktu B dwa razy szybciej.

Poznawaj ludzi, spotykaj się z nimi, spędzaj czas. Słuchaj ich historii, pytaj o opinie, dyskutuj na temat swoich pomysłów. Ile z tego wyniesiesz dla siebie, zależy tylko od Ciebie.

Nie ograniczaj się – rozmawiaj z ludźmi z innych branż, innych kultur. Poszerzaj grono swoich znajomych, buduj sieć kontaktów. Każdy człowiek to inne spojrzenie na świat, inna perspektywa. Jeśli poznajesz nową osobę, poznajesz jej sposób postrzegania, a więc i Twój sposób percepcji się poszerza.

5. Podróżuj

Kiedyś myślałem, że trzeba być paskudnie bogatym, żeby zacząć podróżować. Na szczęście w porę uświadomiłem sobie, jak wiele podróżniczych możliwości czeka na wykorzystanie. Potrzeba naprawdę niewiele, aby zacząć odkrywać nowe miejsca, poznawać inne kultury, spotykać wyjątkowych ludzi.

Podróżowanie to wyśmienita okazja, aby zobaczyć zupełnie nowe widoki, usłyszeć inne dźwięki, spróbować nowych smaków i dotknąć czegoś, co znane nam było tylko ze zdjęć.

Podróże stawiają też przed Tobą wyzwania, którym musisz podołać. Dzięki temu nabierasz pewności siebie, uczysz się, radzić sobie ze stresem i kształtujesz swój charakter.

Pamiętaj jednak, że podróżujesz, ponieważ szukasz inspiracji. Nie bój się więc nowych doświadczeń: porozmawiaj z „tubylcami” w ich rodzimym języku, spróbuj lokalnej potrawy, zrób coś, co wprawia Cię w lekkie przerażenie. Zadowolenie z wykonania zadania będzie ogromne.

6. Zrób coś nowego

Czy jest coś, o czym marzyłaś w dzieciństwie, ale nigdy tego nie zrobiłaś? Po co czekać bez końca? Określ swoje pragnienia, wyznacz termin ich realizacji i zacznij działać, tak jak to zrobił John Goddard.

Każde nowe doświadczenie otwiera przed Tobą gamę nowych możliwości. Trzeba tylko pokonać własny lęk i zrobić coś po raz pierwszy.

Spytaj kogoś, kto po raz pierwszy skakał na bungee lub ze spadochronem: „Czy to doświadczenie było dla Ciebie dokładnie takie, jak to sobie wcześniej wyobrażałeś?” Gwarantuję, że każdy bez wahania odpowie: „NIE!”

Możesz zadać kolejne pytanie: „Jakie odczucia towarzyszyły Ci podczas skoku?” W odpowiedzi usłysz mniej więcej coś takiego: „Było super, ale nie potrafię Ci tego opisać. Skocz, a zobaczysz, jak to jest.”

Robienie czegoś, czego nie możemy porównać do żadnego z wcześniejszych doświadczeń jest jednym z najlepszych sposobów na poszerzanie horyzontów. Od czasu do czasu pozwól sobie na dawkę nieszablonowych przeżyć.

A w jaki sposób Ty poszerzasz swoje horyzonty?

Photo credit: Spencer Finnley via photopin cc

Kamil Bąbel

10 komentarzy do “6 sposobów na poszerzanie horyzontów”

 1. Twoje w zupełności wystarczą, nawet więcej rzeczy poznałem, bo sam wymieniłbym zaledwie kilka. Ale tak patrząc na punkty, to mógłbym odpowiedzieć, że staram się poszerzać horyzonty.

 2. W życiu nie słyszałam o Google Scholar, a zawsze brakowało mi czegoś takiego. Dziękuje i w sumie przetrzepię Ci chyba archiwum, bo zauważyłam kilka innych interesujących mnie tematów 🙂

  1. Hej! Po przetrzepaniu archiwum możesz dodać mnie do obserwowanych w social media lub zasubskrybować newsletter, ponieważ w najbliższym czasie pojawi się kilka naprawdę soczystych wpisów. Dzięki temu nie przegapisz żadnego z nich.

 3. Mam ogromny problem z trzecim punktem. Będzie trzeba nad tym popracować. W pewnym technikum, w którym trenowałem Kung Fu był wielki napis w korytarzu: „Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem”. Dzięki za artykuł 🙂

  1. Hej Irek!

   Pamiętaj, że nie można być doskonałym we wszystkim. Warto wyjść od własnych potrzeb, pragnień i celów. Jeśli masz wystarczające „DLACZEGO”, to działaj! Jeśli nie, może warto zainwestować tą energię w coś innego?

   Bardzo fajny napis. Ciekawe ilu uczniów zainspirował do nauki języków.

   Dzięki za komentarz. 😀

 4. Wszystkie punkty bardzo przydatne. Mi się najbardziej podoba punkt numer 6. Jakiś czas temu otworzyłem mały biznes w zupełnie nieznanej mi tematyce, choć mogłoby się wydawać że coś wiem na ten temat. Dziś mogę się nazwać ekspertem, co zajęło mi rok czasu aby opanować wszystko, ale czuję że w ten sposób własnie nauczyłem się czegoś nowego i więcej wiem.

  1. Pewnie przed podjęciem tego kroku miałeś mnóstwo obaw, a jednak teraz się z tego cieszysz. Myślę, że Twój przykład pokazuje, że warto czasami zaryzykować, aby doświadczyć czegoś zupełnie nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *