Niezależnie od tego, ile lockdownów już za nami, a ile przed nami, wciąż możemy umilić sobie czas, sięgając po ciekawą lekturę. Zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać w 2022 roku? Przygotowałem dla Ciebie kilka propozycji.

Zebrałem listę 14 książek, które przeczytałem w roku 2021. Niech będą swoistą rekomendacją i wskazówką. Przekrój tematyczny jest ku mojemu zaskoczeniu bardzo szeroki, więc może będzie też coś dla Ciebie. Znajdziesz tutaj powieści i poradniki, literaturę piękną i popularnonaukową. Jest coś o seksie i coś o podróżach. Kryminał i science fiction. Jednym słowem — niezły bigos.

Aha! Pod opisami znajdziesz linki do zakupu danej pozycji. Jest to link afiliacyjny, więc jak zdecydujesz się na jakiś zakup, trafi do mnie kilka złotych prowizji, które obiecuję zainwestować w dalszy rozwój bloga. 🙂

Jakie książki warto przeczytać w 2021 roku — subiektywny ranking polskich książek

1. Sztuka marketingu

Jacek Kotarbiński

Sztuka marketingu to zbiór wpisów z bloga Jacka Kotarbińskiego, które są z jednej strony ciekawe, a z drugiej praktyczne. Książka ma już kilka lat, więc jednocześnie jest małą podróżą w czasie i przypomnieniem kampanii marketingowych, którymi branża zachwycała się (lub przeciwnie) jakiś czas temu. Ta perspektywa pozwala spojrzeć inaczej na działania w sferze marketingowej, które dzieją się dzisiaj.

Ebook jest dostępny bezpłatnie, np. tutaj.

2. To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach

Anna Golan i Justyna S. Majewska

Jaki wpływ na nasze życie ma to, co się dzieje w naszych łóżkach i odwrotnie — jak nasza codzienność wpływa na to, jak wygląda seks? Na te pytania odpowiedzi poszukuje seksuolog Anna Golan i dziennikarka Justyna Majewska. Książka odkrywa przed czytelnikami różne aspekty seksualności, rozkłada na czynniki pierwsze problemy, z jakimi pary trafiają do seksuologów i stara się podpowiedzieć, jakie to ma znaczenie.

Nie łudźmy się — nie wszystkie kwestie będą dotyczyły nas osobiście. Są tematy, które potraktujemy wyłącznie jako ciekawostkę. Nie mniej jednak wiedza tutaj zawarta może być krokiem naprzód do udanego życia seksualnego. Jeżeli znajomy zapyta Cię, jakie książki warto przeczytać w 2022 roku, żeby lepiej zrozumieć kobiety, możesz śmiało polecić mu tę lekturę.

Sprawdź, gdzie kupić

3. Na Nowej Drodze Życia. 1112 dni w Autostopowej Podróży Przez Świat

Asia i Adam Dzieliccy

W tym przypadku zacznę od minusu, bo jest jeden, który skutecznie sprawił, że ciężko mi było przebrnąć przez tę książkę — jest zbyt przegadana. Z drugiej strony jednak trochę to rozumiem — kiedy masz tak fantastyczną podróż i tyle przygód w trakcie, ciężko zrezygnować z opisania niektórych z nich. Ogółem oceniam książkę dobrze i rekomenduję tym, którzy lubią słuchać o opowieściach z podróży. W wypadku tej książki, mamy do czynienia z wyjątkową wyprawą, a raczej 3-letnim autostopowym miesiącem miodowym autorów — Asi i Adama. Jeśli zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać w 2022 roku, żeby poczuć klimat życia w drodze, to bez wątpienia mocny kandydat.

4. Prawiek i inne czasy

Olga Tokarczuk

Długo zwlekałem z sięgnięciem po powieść naszej noblistki. W końcu się udało. Wybór padł na liczącą sobie już 25 lat „Prawiek i inne czasy”. Połączenie ponurych wątków historycznych z odrobiną mistycyzmu i osadzenie akcji w nieistniejącej podkieleckiej wsi pozwala czytelnikowi szerzej spojrzeć na zmiany jakie dokonują się w poszczególnych „czasach”.

(Pominę w tym miejscu opowieść o tym, jak rozdziały w audiobooku odtworzyły mi się w losowej kolejności i prawie zaspojlerowałem sobie całą lekturę :D)

Sprawdź, gdzie kupić

5. Blog

Jacek Bocheński

Powieść-niepowieść. Mający 82 lata autor zaczyna pisać blog. Przyznam, że jest to ciekawa mieszanka dojrzałej retoryki i próby ujęcia jej w nowoczesną, interaktywną formę. Tak więc z jednej strony czytamy kąśliwe relację sąsiedzkiego życia w małej ojczyźnie – Osiedlu Służew nad Dolinką, po chwili śledzimy rozwój wyimaginowanej miłości, aby zaraz potem pogrążyć się w mrocznych przemyśleniach na temat faszyzmu i nacjonalizmu.

Te ostatnie urzekły mnie szczególnie. „Blog” pisany jest na przestrzeni lat 2009-2014. Celne spostrzeżenia z tamtego okresu w roku 2020 i 2021 znów zyskują na aktualności. Śledząc sytuację polityczną w Polsce, można dzięki tej książce spojrzeć wstecz i zrozumieć, jak do tego doszło.

Sprawdź, gdzie kupić

6. W imię natury

Jędrzej Pasierski

Jako nastolatek byłem fanem kryminałów. Potem jakoś to zauroczenie mi przeszło, ale od czasu do czasu lubię sięgnąć po zawiłą historię, w której muszę się zastanawiać kto, kogo, gdzie i dlaczego. „W imię natury” to powieść osadzona w Polskich realiach, wzbogacona o wątek ekologiczny wysokiego szczebla. Dobrze się tego słucha w audiobooku. Muszę jednak dodać, że im głębiej wchodzimy w fabułę, tym bardziej odrealnione sytuacje na nas czekają. Niestety przez to tracimy atmosferę tajemniczości zbudowaną na początku.

Lubisz czytać książki? Sprawdź też moją:

„Zatrzymajmy się w Gruzji”

To relacja z niezwykłej podróży trzema małymi autami w serce Kaukazu. Siódemka młodych, nieco jeszcze naiwnych ludzi, postanawia zmierzyć się z drogą spiętrzoną ciągłymi przeszkodami.

Jakie książki warto przeczytać w 2022 roku — ranking książek zagranicznych

1. Potęga checklisty. Jak opanować chaos i zyskać swobodę w działaniu

Atul Gawande

Uwielbiam, jak rzeczy są poukładane i sensownie zorganizowane. A książka Gawande właśnie do tego zachęca. Mamy dzięki niej okazję zapoznać się z historią prostego narzędzia, bez którego dziś wiele przedsięwzięć nie miałoby racji bytu. Checklisty, bo o nich mowa, otaczają naszą codzienność. Stykamy się z nimi w służbie zdrowia, lotnictwie czy budownictwie. Jednak ich skuteczność można również wdrożyć we własnych działaniach. A o tym, jak do tego podejść opowiada już książka „Potęga checklisty”.

Sprawdź, gdzie kupić

2. Drugi okręt

Richard Phillips

Kiedy masz w życiu wszystko, jedyne, czego może Ci brakować to odrobina science fiction. Drugi okręt to książka, która podaruje Ci nawet więcej. Spotkasz w niej UFO, zaawansowaną technologię, trochę „czary-mary” i trójkę przyjaciół, którzy znaleźli się pośrodku tego zwariowanego uniwersum. Minus jest taki, że autor pozostawia nas bez odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, ponieważ powieść ma swoją kontynuację w kolejnych tomach z serii „Projekt Rho”. Jeśli zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać w 2022 roku, żeby zgłębić świat science fiction, Drugi okręt będzie doskonałym wyborem.

Sprawdź, gdzie kupić

3. Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu

Morgan Housel

44% Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Im przede wszystkim poleciłbym tą książkę. Ale nawet jeśli masz oszczędności, albo myślisz o ich zainwestowaniu, znajdziesz w tej książce wskazówki, jak pomnażać pieniądze w sposób rozsądny i nie wpaść w sidła chciwości, albo rozrzutności.

Napisałem obszerne streszczenie lektury na blogu, więc jeśli zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać w 202 roku, ale nie chcesz kupować kota w worku, kliknij tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić

czytanie książek

4. Krzyk morskich ptaków

Adam Nikolson

Fulmar, maskonur, mewy, nurzyk, kormoran, burzyk, głuptak, alka i albatros to bohaterowie książki Nicolsona. Świat morskich ptaków jest oczywiście bardziej zróżnicowany, ale dzięki charakterystyce tych ptaków możemy stworzyć sobie w głowie obraz „morskiego ptaka” – zwierzęcia, które wybrało najtrudniejszy z możliwych „sposobów na życie” i zastosowało kilka zasad, które pomagają mu przetrwać: długie życie, długi okres dojrzewania, łączenie się w pary na lata (a nawet na całe życie), 1 lub 2 jaja w okresie rozrodczym, kompromis pomiędzy lataniem i pływaniem.

Niestety mimo, że morskie ptaki żyły na ziemi na długo przed człowiekiem, to właśnie człowiek doprowadził do sytuacji, w której wymienione gatunki stają na krawędzi egzystencji. Wbrew powyższemu książka emanuje optymizmem – morskie ptaki są niesamowitymi stworzeniami i być może ich cechy pomogą im przetrwać również ten kryzys.

5. Esencjalista — mniej, ale lepiej

Greg McKeown

Słyszałem wcześniej kilka mocnych rekomendacji dla tej pozycji, dlatego też zdecydowałem się po nią sięgnąć. Moje oczekiwania okazały się jednak zbyt wysokie. Książka jest DOBRA, ale spodziewałem się jakiegoś efektu WOW. Tymczasem jest to ubranie w inne słowa idei minimalizmu i poparcie ich anegdotycznymi przykładami. Zatem, jeśli masz problem z robieniem wielu rzeczy na pół gwizdka i zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać w 2022 roku, wybierz pozycję McKeowna. Możesz wynieść z niej całkiem sporo.

Sprawdź, gdzie kupić

6. Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki

James Nestor

Ta książka to prawdziwy game changer. Kiedy dowiadujesz się, że przez 28 lat oddychałeś nieprawidłowo i że to nieprawidłowe oddychanie wpłynęło negatywnie na różne dysfunkcje organizmu, a to z kolei na wiele aspektów Twojego życia. Nagle odzywa się w Tobie potrzeba zmiany. Potrzeba naprawienia tego, co jeszcze można naprawić.

James Nestor nie poprzestaje na przedrukowywaniu porad z innych źródeł. Przez ponad 10 lat prowadzi szeroko zakrojone badania, eksperymenty na samym sobie i przekopuje się przez liczące kilka tysięcy lat źródła informacji. Dzięki temu książka jest prawdziwymi „naukowymi poszukiwaniami”, co zostało zaznaczone w podtytule. Już samo przeczytanie bibliografii jest niezwykle interesujące.

Sprawdź, gdzie kupić

7. Co tylko zechcesz – 40 lekcji nowoczesnego biznesmena

Derek Sivers

Problem z książkami biznesowymi jest często taki, że na 200 stronach opisują ideę, która zmieściłaby się na 30. W przypadku „Co tylko zechcesz” jest odwrotnie. Książka jest krótka, ale pełna konkretów. Bez lania wody, zbędnych anegdot i prób wyjaśnienia tej samej tezy na 10 różnych sposobów. Warto przeczytać. Kropka.

Sprawdź, gdzie kupić

8. Duchowa prostota

Courtney Carver

Autorka żyła w ciągłym biegu, żeby sprostać narzuconym sobie oczekiwaniom. W końcu przyszedł moment, w którym dowiedziała się, że ma stwardnienie rozsiane i wtedy postanowiła na nowo zdefiniować swoje życie. Książka prowadzi nas przez zmiany w poszczególnych sferach życia. Pomaga je uprościć tak, aby to co najważniejsze wyszło w końcu na wierzch.

Nie spodziewaj się niczego odkrywczego, ponieważ poradnik jest o prostocie i to właśnie te proste rozwiązania zostały w niej opisane. Mimo to, możesz się spodziewać, że odkryjesz w niej coś, co trafi do Twojego serca. Ja wynoszę z niej ten cytat:

„Za dużo show, za mało duszy”

Sprawdź, gdzie kupić

Jakie książki warto przeczytać w 2022 roku — podsumowanie

To już wszystkie rekomendacje z mojej strony. Blog z założenia jest medium interaktywnym. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żebyś polecił/a swoje ulubione książki z 2021 roku w komentarzu tutaj lub w social mediach.

A jeśli chcesz na bieżąco śledzić moje czytelnicze wyskoki, możemy zostać przyjaciółmi na Goodreadsie.

Kamil Bąbel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *