Często ludzie, którzy chcą coś osiągnąć, nie wiedzą od czego zacząć. A to właśnie drobne decyzje wpływają na końcowe efekty.Vincent Van Gogh powiedział:

Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość.

Poniżej prezentuję Ci listę 44 możliwości, które masz i które możesz wykorzystać już dziś, aby zrobić krok naprzód w kierunku Twojego rozwoju.

 1. Uprawianie sportu – aby uprawiać sport potrzebujesz tylko motywacji. Jest mnóstwo ćwiczeń, które można wykonywać bez specjalistycznego sprzętu. Nie musisz nawet wychodzić z domu.
 2. Czytanie książek – nie ma takiego problemu, którego ktoś nie rozwiązał i nie opisał w książce. W dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy jest praktycznie nieograniczony. Wystarczy wyciągnąć rękę i już masz odpowiedź na Twoje pytanie.
 3. Podróżowanie – Kiedy zadasz komuś pytanie: „Co byś zrobił, gdybyś wygrał milion dolarów?” to większość osób odpowie, że wybrałoby się w podróż życia. Tak naprawdę podróżowanie jest dostępne dla każdego. Pytanie, czy masz na tyle odwagi, aby spakować się i wyjechać?
 4. Oszczędzanie – zarządzania własnymi pieniędzmi nie uczą w szkole. Dlatego musisz sam nauczyć się oszczędzania, bo w przeciwnym wypadku Twoje zarobki już zawsze będą przepływać między palcami. Na początek jednak, warto się dowiedzieć, czym w ogóle jest oszczędzanie.
 5. Pisanie bloga – aby zacząć dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, potrzebujesz… pomysłu. Obsługa platform blogowych jest prosta, intuicyjna i… darmowa. Jeżeli chcesz coś przekazać innym, to czemu jeszcze tego nie robisz?
 6. Udział w kursach i szkoleniach – jeżeli mieszkasz w dużym mieście, to darmowych szkoleń masz na pęczki. Wystarczy je znaleźć, aplikować i możesz zdobywać wiedzę od najlepszych trenerów. Pamiętaj jednak, żeby nie popełniać tych 4 błędów.
 7. Działalność non-profit – praca w stowarzyszeniach, fundacjach, czy przy organizacji różnych wydarzeń to świetna zabawa i doświadczenie, którego nikt Ci nie zabierze. Pamiętaj – nigdy nie pracujesz za darmo!
 8. Udział w wydarzeniach kulturalnych – wejdź na stronę swojego miasta i kliknij zakładkę „Wydarzenia”. Będziesz zdumiony, ile rzeczy dzieje się wokół Ciebie. Wystarczy wyjść z domu.
 9. Inspirowanie się – znasz kogoś, kto odniósł niebywały sukces? Może czytałeś lub słyszałeś o takiej osobie? Zainspiruj się i spróbuj powtórzyć ten sukces!
 10. Inspirowanie innych – przecieraj szlaki i pokaż, że można odnieść sukces tam, gdzie większości się nie udaje. Bądź wytrwały w tym co robisz, aby Twoje efekty były inspiracją dla innych.
 11. Robienie zdjęć – aby zacząć, nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu. Dziś każdy telefon ma wbudowany aparat. W każdej chwili możesz uwiecznić wyjątkową chwilę.
 12. Nagrywanie filmów – jak wyżej. Jeżeli masz fajny pomysł na wideo, możesz pożyczyć kamerę od znajomego i zmontować ciekawy materiał.
 13. Uczenie innych – jesteś dobry w jakiejś dziedzinie? Może czas zacząć udzielać korepetycji, albo prowadzić szkolenia? Uwierz mi – jest mnóstwo osób, które potrzebują wiedzy, którą ty posiadasz. Poza tym, uczenie innych sprawia niesamowitą satysfakcję.
 14. Zarabianie pieniędzy – ostatnio uświadomiłem sobie, że nie ma odpowiedzi na pytanie: „Na czym nie da się zarobić?” Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób. Jeżeli się mylę, podaj konkretny przykład w komentarzu – chętnie zmierzę się z wyzwaniem.
 15. Stworzenie listy marzeń – weź kartkę papieru, długopis i zastanów się, co chciałbyś w życiu robić. Spisz to i zacznij realizować. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, zajrzyj tu: Ile marzeń zrealizujesz w swoim życiu.
 16. Zdobywanie nowych umiejętności – chcesz nauczyć się programować, robić szaliki na drutach, inwestować na giełdzie, tworzyć grafikę komputerową, albo hodować jedwabniki? W dobie internetu, możesz nauczyć się wszystkiego.
 17. Występowanie publiczne – coś, co tygryski lubią najbardziej. Któż by nie chciał wygłaszać inspirujących przemówień, nieszablonowych wykładów i niezapomnianych prezentacji?
 18. Udzielanie wywiadów – media często szukają ludzi z którymi mogliby przeprowadzić ciekawą rozmowę. Skąd jednak mają wiedzieć, że masz coś ciekawego do opowiedzenia. Sam musisz się do nich zgłosić. Jeżeli chciałbyś udzielić wywiadu na łamach mojego bloga, skontaktuj się ze mną.
 19. Oddawanie krwi – większość osób ma możliwość pomagania innym i ratowania ich życia poprzez oddawanie krwi. Możesz być bohaterem, a jednak tego nie robisz. Dlaczego?
 20. Podziwianie wschodu słońca – cudowne widowisko reżyserowane przez naturę. Wystarczy nastawić budzik o dwie godziny wcześniej, aby je podziwiać. Efekt uboczny – dodatkowe 2 godziny w ciągu dnia.
 21. Udział w konkursie – a może zdać się na łut szczęścia i spróbować swoich sił w jakimś konkursie. Na początek polecam: Jak wygrywać w konkursach.
 22. Nauka języka obcego – 15% ludzi na świecie potrafi porozumiewać się w języku angielskim. Może warto by było umieć dogadać się z pozostałymi 85%?
 23. Napisanie książki – aby napisać książkę, potrzebujesz pomysłu i czasu. Potem możesz wydać ją jako ebook, czyli bez żadnych znaczących kosztów.
 24. Zrobienie komuś niespodzianki – zazwyczaj nie potrzeba ogromnych środków, aby kogoś zaskoczyć. Powiedzmy sobie szczerze – każdy lubi niespodzianki.
 25. Udział w slajdowiskach – niesamowita inspiracja do podróżowania. Możesz posłuchać opowieści o odległych lądach i obejrzeć relacje z wypraw największych podróżników.
 26. Gotowanie – na obiad znów schabowy z ziemniakami i surówką? Może czas otworzyć książkę kucharską i spróbować czegoś zupełnie nowego?
 27. Poznawanie ludzi – to ludzie dookoła nas nadają barw naszemu życiu. Każda nowo poznana osoba, to nowe możliwości.
 28. Umówienie się na randkę – od spędzenia czasu z wyjątkową osobą dzieli Cię tylko jeden telefon. Jeżeli się nie uda – masz jasną sytuację. W obu wypadkach wygrywasz.
 29. Odkrywanie własnych pasji – zastanów się, co chciałbyś w życiu robić. Co Cię pociąga, fascynuje i nie pozwala spać? Co mógłbyś robić całymi dniami? Znajdź to w sobie i zacznij czerpać z tego satysfakcję.
 30. Spontaniczność – czasami warto zrobić coś pod wpływem chwili, bez namysłu. Tak bowiem rozpoczyna się większość niesamowitych przygód. Zobacz: Jak dodać więcej spontaniczności do swojego życia
 31. Nauka gry na instrumencie – chcesz wzbogacić swoje muzyczne doświadczenia, ale nie masz jak? Pożycz gitarę od znajomego i naucz się grać.
 32. Taniec – świetna rzecz na natychmiastową poprawę nastroju. Zamknij drzwi od pokoju, włącz muzykę, zamknij oczy i tańcz w najgłupszy sposób, jaki potrafisz! (tylko nie walnij się o szafkę)
 33. Tworzenie sztuki – narysuj coś, namaluj, wyrzeźb. Napisz opowiadanie, albo skomponuj wiersz. Kto wie, może za 100 lat Twoje dzieła będą bezcenne. Jeżeli nic z tym nie zrobisz, to z góry skazujesz się na porażkę.
 34. Zdobywanie szczytów – Najpierw długotrwały wysiłek, a potem satysfakcja i piękne widoki. Zdobywanie szczytów to najlepsza lekcja życia.
 35. Zwiedzanie – poznawanie nowych miejsc i odkrywanie ich tajemnic uczy, pobudza wyobraźnię i poszerza horyzonty.
 36. Przeprowadzenie eksperymentu/ankiety/badania – zabawa w naukowca? Czemu nie! Prowadzenie badań i wyciąganie wniosków może być wciągające. A nuż odkryjesz coś zaskakującego…
 37. Stworzenie kreatywnego CV – możesz zaprezentować się przyszłemu pracodawcy w nieszablonowy sposób. Stworzenie kreatywnego CV wymaga dobrego pomysłu i dobrej realizacji. Małą podpowiedź znajdziesz tu: Jak stworzyć kreatywne CV.
 38. Rozmowa z wyjątkową osobistością – jeżeli masz jakiegoś idola, spróbuj do niego dotrzeć i porozmawiać. Da Ci to mnóstwo wartościowej wiedzy i ogromnego kopa motywacyjnego.
 39. Założenie grupy Mastermind – jeśli w gronie Twoich znajomych nie ma kogoś, z kim mógłbyś rozwiązywać problemy i dzielić się planami, możesz stworzyć grupę Mastermind, do której zaprosisz internautów związanych z Twoją branżą i na Skype’ie będziecie wzajemnie motywować się do pracy. Wszelkie informacje znajdziesz tutaj: Jak stworzyć Grupę Mastermind.
 40. Naprawa czegoś – w Twoim otoczeniu na pewno znajdzie się coś, co wymaga naprawy – skrzypiące drzwi, cieknący kran, albo zepsute relacje. Nie musisz być fachowcem, aby podjąć się naprawy.
 41. Sprzedaż gratów – każdy ma coś, co jest mu niepotrzebne i może to sprzedać. Pozbywasz się zbędnych gratów i przy okazji zarabiasz pieniądze.
 42. Zrobienie planu działania – chcesz osiągnąć jakiś cel? Znajdź sposób jego realizacji i przygotuj szczegółowy plan działania. Następnie wykonuj go krok po kroku. Efekty będą zdumiewające.
 43. Podziękowanie komuś – zawsze znajdzie się ktoś, komu możesz podziękować.
 44. Odkrycie możliwości, które nie znalazły się na tej liście – masz własną propozycję? Podziel się nią w komentarzu poniżej.

Fot. Flickr.com, christopherdale (CC)

Kamil Bąbel

6 komentarzy do “44 możliwości, które możesz wykorzystać już dziś”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *