Wbrew pozorom pomysł na pierwszy biznes nie jest trudno znaleźć. Pamiętaj, że to tylko 1% tego, co czeka Cię na drodze przedsiębiorcy. 99% to determinacja i ciężka praca. Jeżeli jednak faktycznie brakuje Ci tego jednego procenta, poniżej znajdziesz 50 propozycji, na to co możesz robić, żeby zacząć zarabiać.

Wśród propozycji znalazły się wyłącznie takie, które nie wymagają dużych zasobów. Większość z tych biznesów można prowadzić w pojedynkę, a jako kapitał początkowy wykorzystać własne oszczędności.

Wśród zaproponowanych przeze mnie pomysłów na biznes znalazły się zarówno te oklepane, jak i dość innowacyjne. Wszystkie jednak mają jedną wspólną cechę: nadają się dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero poszukują własnej ścieżki i chcą się rozwijać.

Pomysły na pierwszy biznes:

  1. Agencja marketingowa – branża marketingowa ciągle ewoluuje. Popularne jeszcze kilka lat temu agencje SEO znikają, a na ich miejsce wyrastają agencje content marketingu. Jeśli kreatywność i elastyczność wyssałeś z mlekiem matki, możesz otworzyć własną agencję marketingową.
  2. Agencja interaktywna – na początku trudno pozyskać klientów, ale zapotrzebowanie na strony internetowe ciągle rośnie.
  3. Księgarnia internetowa – sprzedaż wiedzy w postaci książek, ebooków i audiobooków.
  4. Sprzedaż na Allegro – wiążesz swoją przyszłość ze sprzedażą internetową? Allegro jest świetnym miejscem, aby zacząć i przetestować własne umiejętności.
  5. Redakcja czasopisma branżowego – możesz zacząć od wersji elektronicznej, a później rozszerzyć działalność i drukować Twoje własne czasopismo na papierze.
  6. Szkoła języków nietypowych – szkół językowych jest mnóstwo, ale czy można się w nich nauczyć chińskiego, arabskiego, albo punjabi? Jeśli znasz nietypowe języki, może warto ich uczyć?
  7. Klub sportowy – rodzice coraz częściej zapisują swoje dzieci na dodatkowe zajęcia. Znasz się na sporcie? Załóż szkołę aikido, albo klub tenisa stołowego.
  8. Firma szkoleniowa – rynek szkoleń wciąż się rozwija. Być może potrafisz coś, czym możesz podzielić się z innymi.
  9. Podnajem mieszkań – Nie stać Cię na inwestowanie w nieruchomości? Podnajem będzie dla Ciebie świetną alternatywą. Ciekawy podcast na ten temat znajdziesz na blogu Michała Szafrańskiego.
  10. Sprzedaż doświadczeń – lot paralotnią, skok ze spadochronem, czy jazda Ferrari dostarczają niesamowitych wrażeń. Szukaj klientów dla organizatorów takich doświadczeń i zarabiaj na prowizji. (przykład)
  11. Agencja eventowa – Chcesz robić imprezy studenckie, koncerty, festiwale? Otwórz własną agencję eventową i organizuj wydarzenia jakich świat nie widział.
  12. Hodowla roślin ozdobnych – Masz kawałek działki do zagospodarowania? Sadzisz rośliny, podlewasz, a później sprzedajesz z zyskiem.
  13. Sklep internetowy – dostawy, obsługa klienta, wysyłka zamówień, a do tego działania marketingowe i trochę papierkowej roboty – chleb powszedni e-handlu.
  14. Wystrój sal weselnych – Jeśli masz duszę artystki i wyobraźnię przestrzenną, możesz oferować swoje usługi, jako dekoratorka sal weselnych. Biznes lokalny, który często opiera się na poleceniach. Alternatywnym pomysłem może być organizacja ślubów jako wedding planner.
  15. E-learning – nauka w domu staje się coraz bardziej popularna. Możesz tworzyć własne kursy i szkolenia online. Z własnego doświadczenia wiem, że odpowiednio dobrany temat i skuteczna promocja pozwala czerpać korzyści przez długi czas.
  16. Real Escape Room – wynajmujesz mieszkanie, urządzasz w nim pokoje z zagadkami i pozwalasz ludziom, aby próbowali się z nich wydostać. Byłem ostatnio ze znajomymi w Let Me Out i świetnie się bawiliśmy, chociaż ostatecznie nie udało nam się wyjść.
  17. Firma zajmująca się oświetleniem domów przed świętami – biznes sezonowy, ale przez kilka tygodni można nieźle zarobić na oświetlaniu domów świątecznymi światełkami, a już po świętach zająć się sprzątaniem tego oświetlenia.
  18. Dystrybucja ulotek – zatrudniasz kilka osób, szukasz firm, które chciałyby się reklamować w ten sposób i dostarczasz ulotki do konsumentów. (Ciekawostka: największy dziś konkurent Poczty Polskiej, zaczynał kilkanaście lat temu od dystrybucji ulotek właśnie).
  19. Agencja hostess – Agencja eventowa szuka hostess na swoje wydarzenie? Podejmujesz współpracę i zapewniasz kapitał ludzki.
  20. Punkt ksero – prosty, tradycyjny biznes.
  21. Drukarnia – Nie masz własnego parku maszynowego? Zapewniaj klientów innej firmie i zarabiaj na prowizji.
  22. Firma sprzątająca – wbrew pozorom, bardzo dochodowa praca, a koszty stosunkowo niewielkie.
  23. Doradztwo zawodowe – jeśli jesteś zorientowany na sytuacji rynku pracy, możesz pomagać innym w znalezieniu zawodu.
  24. Prowadzenie biura co-workingowego – Udostępniasz przestrzeń pracy dla freelancerów, młodych przedsiębiorców i szkoleniowców, a przy tym zarabiasz.
  25. Koszenie trawników – biznes wprawdzie sezonowy, ale zawsze możesz latem kosić trawę, a zimą odśnieżać chodniki.
  26. Organizacja wypraw przygodowych – Jest wielu ludzi, którzy chcieliby przeżyć ekstremalną przygodę, ale nie mają czasu jej zorganizować. Ty się więc zajmujesz wysyłaniem swoich klientów w środek Amazońskiej Dżungli.
  27. Budka z jedzeniem – kolejne proste rozwiązanie. Pieczony kurczak dla zgłodniałych przechodniów.
  28. Maszyny vendingowe – automat z jedzeniem, napojami, albo czymkolwiek innym, może okazać się świetnym źródłem pasywnego dochodu.
  29. Stoiska na festynach (np. strzelanie do tarczy)
  30. Hotel dla zwierząt – lubisz zwierzęta? Opiekuj się nimi podczas wakacji ich właścicieli.
  31. Hostel/kamping – tanie noclegi w turystycznych rejonach.
  32. Pole paintballowe – gospodarujesz obszarem nieużytków? Zamień go na obszar rozrywki dla miłośników strzelania kulkami z farby.
  33. Fundrising – pozyskuj fundusze na projekty biznesowe i czerp z tego prowizję.
  34. Sprzedaż procesu twórczego – Z internetu można pobrać jedynie efekty pracy. Dokumentuj proces twórczy artystów i sprzedawaj fanom jako wyjątkową wartość.
  35. Organizowanie niespodzianek – posiadasz dozę kreatywności i szaleństwa? Zaoferuj innym, że zorganizujesz wyjątkową niespodziankę np. na urodziny ich znajomego. Spraw, aby goście zbierali szczęki z podłogi, a informacja o Twoich niecodziennych usługach szybko rozejdzie się wśród lokalnej społeczności.
  36. Składanie mebli – Instrukcja z IKEI nie wszystkim wystarcza do złożenia biurka, czy łóżka. Zaoferuj oszczędność czasu dzięki swoim usługom.
  37. Rozwiązywanie zadań licealistom i studentom – wiem, wiem – nieładnie demoralizować młodzież. Bywały jednak takie sytuacje, w których sam bym z czegoś takiego skorzystał.
  38. Szkoła komunikacji – w świecie, w którym rozmowy prowadzi się na Facebooku, a emocje wyraża poprzez emotikony, coraz częściej ludzie nie potrafią się ze sobą naturalnie komunikować.
  39. Organizacja imprez biegowych – w roku 2014 1000 miejsc na Legendarny Bieg Rzeźnika, w cenie 250 zł za osobę, rozeszło się w 10 minut. Może warto zorganizować własną imprezę biegową?
  40. Wynajem przestrzeni reklamowej – stawiasz bilbord we własnym ogródku i szukasz reklamodawców.
  41. Maszyny do gier – oferujesz klubom, barom i pubom, że wyposażysz ich wnętrza w cymbergaja, piłkarzyki, albo boxera i podzielisz się zyskami.
  42. Organizacja spotkań networkingowych – Jest wiele darmowych spotkań networkingowych, ale „grube ryby” lubią pojawiać się na tych bardziej ekskluzywnych, bo wiedzą, że mogą tam znaleźć partnerów biznesowych.
  43. Handel poleasingowym sprzętem elektronicznym – sprowadzasz z Niemiec poleasingowe komputery, a potem sprzedajesz je w Polsce.
  44. Wypożyczalnia sprzętu elektronicznego – zaopatrujesz się w kamery, aparaty fotograficzne lub inne gadżety i wypożyczasz je za pieniądze.
  45. Sprzedaż garażowa – wyprzedajesz graty, które zalegają Ci na strychu lub w garażu, potem sprzedajesz to, co chcieli wyrzucić Twoi znajomi i rodzina, w końcu pytasz obcych Ci ludzi, czy nie chcą pozbyć się starych rupieci. Następnie stajesz się milionerem, piszesz o tym książkę i zarabiasz jeszcze więcej. Tak właśnie zrobił niejaki Aaron LaPedis.
  46. Blogowanie – piszesz bloga, a po pewnym czasie zaczynają się pojawiać oferty współpracy. W końcu uświadamiasz sobie, że nawet da się z tego wyżyć.
  47. Tworzenie aplikacji mobilnych – Jeśli należysz do grupy społeczeństwa, która nauczyła się programować, możesz tworzyć i sprzedawać aplikacje mobilne.
  48. Poszukiwacz przygód – nie ma takiego zawodu… jeszcze! Możesz być pierwszy. Jeździsz po świecie, szukasz skarbów, odkrywasz tajemnice, a ktoś Ci za to płaci.
  49. Fotografowanie lub kamerowanie imprez – studniówki, wesela, bale… Wystarczy poświęcić trochę czas una naukę obsługi sprzętu, a potem brać się do pracy.
  50. Kuglarstwo – uczysz się różnych sztuczek, a potem jeździsz po festynach i robisz pokazy za pieniądze.

Można by ciągnąć tą listę jeszcze dalej i dalej, ale tak, jak wspomniałem – pomysł na pierwszy biznes to tylko dodatek. Liczy się to, jak go wykorzystasz.

Wielu ludzi nosi się ze swoimi pomysłami przez długie lata i żadnego nie wdrażają w życie. Nieustannie oczekują nadejścia odpowiedniego momentu. Taki jednak nigdy nie nadchodzi – albo zaczynasz z tym, co masz, albo nie zaczynasz w ogóle.

Poza tym często dzieje się tak, że pierwszy pomysł na biznes nie wypali. Czasem nie wypali też drugi i trzeci – tak było u mnie. Nawet jeśli Ci się nie uda, zostajesz z doświadczeniem, które możesz wykorzystać przy kolejnej próbie

Fot. Business Models Inc Global meeting via photopin (license)

Kamil Bąbel

15 komentarzy do “50 pomysłów na pierwszy biznes”

  1. Niestety, troszkę wpis na siłę, tym razem Ci nie wyszło. Wybacz za krytyke, takie mam odczucia. Na przykład maszyny vendingowe, na rynku jest 2-3 graczy, którzy rozdają karty i jeśli ktoś myśli o poważnym biznesie, a nie kieszonkowym to odpada. Wiele innych podobnych przykładów. Sam założyłeś jakiś biznes, który dostarcza pokaźnych dochodów?

    Pozdrawiam

    1. Hej!
      Dzięki za opinię. Wezmę to pod uwagę przy pisaniu kolejnych wpisów.

      Z drugiej strony, może to charakter wpisu wywołał u Ciebie takie odczucia. Umyślnie nie skupiałem się na praktycznych aspektach i wszelkich analizach, aby dać się ponieść kreatywności.

      Pytasz, czy założyłem dochodowy biznes. Nie. Jestem dopiero w trakcie. 😉 Większość przedstawionych pomysłów jest efektem poruszania się w środowisku przedsiębiorców.

      Pozdrawiam kolorowo

      1. Spoko lista, ale by wpaść na pewniaki proponuję trochę zmodyfikować strategię wpadania na pomysły. Ja na pewno nie siadam i nie próbuję ich wypisywać na siłę. Wręcz przeciwnie, staram się gdzieś wyrwać i zrobić coś pod wpływem impulsu. W trakcie takich akcji analizuję wiele szczegółów przy okazji zadając sobie pytania tj. czy ja bym był w stanie zrobić to lepiej? Może taniej? Może to samo ale w innym miejscu? Może w tym samym miejscu(zdecydowanie gość ma za dużo klientów i nie ma konkurencji :D) być może ktoś narzeka, że czegoś nie ma? Być może w pewnych rejonach/obszarach(lokalizacja/branża) istnieją potrzeby, które nie są zaspakajane, albo są słabo zaspakajane 😀 Nowa data, wielkie wydarzenie(długoterminowe, cykliczne, sporo osób) czym będą zainteresowani? Co to za grupa? Jakie może mieć potrzeby? Czego nie ma w pobliżu? Kto to organizuje? Może nawiązać z nim współpracę? Czy to się będzie opłacać? Odrobinę spontanu jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

        Pozdrawiam

        1. Ja taką analizę robię w kroku drugim, aby sprawdzić, czy dany model jest opłacalny.

          Jasne, cenię sobie spontaniczność, ale co w przypadku, gdy kilka, kilkanaście tego typu akcji nie przynosi oczekiwanych rezultatów?

      2. Ciekawe propozycje choć zabrakło wielu internetowych możliwości do których rozpoczęcia nie jest wymagana większa gotówka w przeciwieństwie do takich jak przytoczone Klub sportowy, Hostel/kamping czy Maszyny do gier

          1. Sporo tych pomysłów, do których chętnie się odnoszę. Część z nich aktualnie przynosi mi spore zyski, jak blogowanie, tworzenie kursów online czy własny kanał YT. Polecam więc próbować 🙂

          2. Dużo tych pomysłów, ale polecał bym opisywać bardziej szczegółowo. Żaden biznes nie jst taki prosty jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ze swojej strony mogę dodać sprzedaż paneli fotowoltaicznych. Temat bardzo na czasie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *