Twierdzisz, że masz wyjątkowe pomysły, ale nie możesz ich zrealizować? Posiadasz niewyobrażalną chęć działania, ale za każdym razem coś staje na Twojej drodze? Pragniesz sukcesu, jak nikt inny, ale brak Ci możliwości? Jeśli nie masz miliona na koncie,  tzw. „pleców” ani zdolności kredytowej, masz 2 wyjścia:

  1. Odpuść sobie!
  2. Zostań partyzantem!

Pierwszego punktu nie będę rozwijał z wiadomych względów. Skoro jednak czytasz tego bloga, prawdopodobnie wybierzesz opcję nr 2. Wydaje mi się bowiem, że mam ambitnych czytelników, no chyba, że mi się tylko wydaje… Nieważne!

Życie partyzanta nie jest usłane różami. Życie partyzanta to nieustanna walka o realizacje pewnych celów. Co gorsza, partyzant zazwyczaj stoi na straconej pozycji. Konkurencja posiada nie tylko przewagę liczebną i lepsze wyposażenie, ale przede wszystkim stabilną pozycję.

Aby wyjść zwycięsko z tej batalii, trzeba niekiedy nieźle się natrudzić, ale przede wszystkim stosować poniższe zasady bycia partyzantem. Skup się uważnie i ruszaj do walki.

Wyrzuć „niemożliwe” ze swojego słownika!

Partyzant nigdy nie słyszał stwierdzenia „nie da się”, a przynajmniej sam nigdy takiego nie użył. Prawdziwy partyzant nie dostrzega przeszkód. On dostrzega okazje. Wszystko może być okazją. Każdą sytuację można wykorzystać do realizacji własnych celów.

Jeśli Ty twierdzisz, że się nie da, ktoś inny stwierdzi, że się da i to on będzie zwycięzcą w tej potyczce. Nie wymyślaj więc powodów, dlaczego nie można czegoś zrobić. Myśl nad tym, jak to zrobić!

Skończ z wymówkami!

Wymówki są dla tych, którzy szukają powodów, żeby czegoś nie zrobić. Unikaj ich jak gimnazjalistki WF-u. Szukaj raczej sposobów realizacji swoich celów.

W partyzanckim życiu nie ma usprawiedliwień dla porażki. Są tylko kolejni partyzanci, czekający, aby zająć Twoje miejsce. Jedna porażka to tylko kolejny krok, aby odnieść ostateczne zwycięstwo.

zrzut

Nie wahaj się!

Wpadłeś na genialny pomysł, ale stwierdzasz, że poczekasz z jego realizacją? Błąd! Partyzant wykorzystuje okazje w momencie, kiedy one się pojawiają. Jak masz pieniądze na prowadzenie analiz, dopieszczanie projektu i przygotowywanie kosztownej kampanii, możesz czekać na odpowiedni moment.

Jeśli jednak w swojej kieszeni posiadasz zaledwie agrafkę, kartę do biblioteki i tabletki na przeczyszczenie, a w głowie mglistą wizję sukcesu, odrzuć jakiekolwiek wahanie.

Naucz się balansować na krawędzi. Mierz czas jako jednostkę pomiędzy tym, co właśnie się wydarzyło i tym, co wydarzy się za chwilę. Działaj szybko i zdecydowanie. Wtedy masz szansę na zwycięstwo.

Nigdy nie mów nigdy!

„Nigdy nie mów nigdy” – był taki film o Jamesie Bondzie. Tytuł podobno wymyśliła żona Seana Connery’ego, kiedy ten zapewniał ją, że już nigdy nie zagra agenta 007.

Stwierdzenie, że „nigdy nie dokonano czegoś takiego” oznacza mniej więcej tyle, że „nikt tego jeszcze nie dokonał”. Jeśli teraz nie zrobisz tego Ty, kiedyś zrobi to ktoś inny.

Bądź szybki!

Powolny partyzant, to nie partyzant. Ponieważ nie dysponujemy ogromnym budżetem, szybkość jest naszą jedyną bronią. Bez niej działamy co najwyżej tanio. Tanio nie oznacza „po partyzancku”.

Bądź szybszy!

„Szybki”to czasami za mało. Z dwóch partyzantów, próbujących wykonać to samo zadanie, sukces odniesie szybszy. Pamiętaj: „szybciej” znaczy „lepiej”.

Bądź najszybszy!

Nawet jeżeli jesteś szybszy, wciąż mogą być szybsi od Ciebie. Obudź w sobie ducha współzawodnictwa. Bądź najbardziej dynamiczny. Bądź najszybszy! Wyprzedzaj konkurencję. Wykorzystaj do tego najszybsze i najbardziej wszechstronne narzędzie, jakie masz – Internet. Możesz w nim realizować swoje plany prawie natychmiast.

partyzanckie życie

Korzystaj z pomocy lokalnej ludności!

Jeśli Twoje cele są tożsame z celami lokalnej ludności, dużo łatwiej będzie Ci działać. Co więcej, pojedynczy partyzant wzbudza większe zaufanie wśród miejscowych, niż regularne wojsko.

Wystarczy, że poprosisz o pomoc, a znajdzie się ktoś, kto ją zaoferuje. Czasami nie będziesz musiał nawet prosić. Jeśli działasz skutecznie, przyjdą do Ciebie i powiedzą: ” Robisz świetne rzeczy, masz moje wsparcie!”.

Buduj zaufanie!

Inteligentny partyzant jest godny zaufania i stara się, aby o tym wiedziano.

Odrzuć niepewność!

Wiara we własne możliwości cechuje dobrego partyzanta. Wyrób sobie szósty zmysł i zaufaj mu. Jeśli uważasz, że pomysł jest dobry, Prawo Partyzanta obliguje Cię do jego realizacji.

Ufność we własne siły, to pozytywny stan umysłu, który pozwala nam wiele osiągnąć.

Bądź innowacyjny!

Innowacyjność to kolejna broń partyzanta. Stare, sprawdzone metody, wyrzuć do kosza. Zazwyczaj są, albo nudne i pozbawione polotu, albo horrendalnie drogie. Nie o to nam chodzi.

Najlepsze i najskuteczniejsze pomysły to te, których do tej pory nikt jeszcze nie widział. Im bardziej nowatorskie, twórcze, nieprzewidywalne i świeże są Twoje działania, tym  większe masz szanse, że zostaną zauważone.

Partyzant, aby przetrwać, musi uciekać się do innowacji.

Możesz to zrobić!

Za każdym razem, kiedy ktoś pyta Cię, czy możesz coś zrobić, odpowiedz, że tak. Dzięki temu dostaniesz wyjątkową szansę na zdobycie nowych umiejętności.

Kariera filmowa zdobywcy Oscara – Jamesa Cagneya zaczęła się od tego, że spytano go czy potrafi jeździć konno. Odpowiedział, że potrafi, pomimo, że nigdy wcześniej nie siedział na koniu.

Moja przygoda z bieganiem zaczęła się od tego, że zgodziłem się pobiec maraton, chociaż wcześniej byłem biegowym ignorantem.

Decyzję podejmuje się szybko. Wiedza przyjdzie z czasem.

„Nie!” dla „Nie!”

Czego nie jest w stanie zrobić partyzant? Nie ma takiej rzeczy!

Są tylko 3 powody, dla których można zrezygnować z realizacji pomysłu:

  • za dużo kosztuje
  • nie zadziała
  • spowoduje globalną zagładę

Ten ostatni bardzo rzadko wchodzi w grę.

Jeśli chcesz być partyzantem, bądź zawsze „na tak”.

Determinacja przede wszystkim!

Bądź zdeterminowany dokonać tego, czego się podjąłeś, a dokonasz tego!

Teraz już wiesz, jak zostać partyzantem swojego życia. Działaj!

Fot. Popovic and Lekic 1943, Honduran/American Halo Jump, Army rations, Western Front, during World War I via photopin

Kamil Bąbel

3 komentarze do “Masz ciężko w życiu? Zostań partyzantem!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *