Każdy ma takie osoby, od których lubi się uczyć. Nie inaczej ma się sprawa z internetowymi twórcami. Każdy z nas śledzi poczynania innych osób, tworzących materiały w Internecie.

Myślę, że dużo mówi o nas to, kogo obserwujemy regularnie, ponieważ wpływa to na sposób ekspresji i treści, które tworzymy.

Dlatego dziś chciałbym zarekomendować twórców, których aktualnie sam śledzę i od których bardzo dużo się nauczyłem. Kolejność przypadkowa.

1. Bartel Popiel – Liczy Się Wynik

Bartek jest twórcą, którego obserwuję już chyba od 10 lat. Mimo to, cały czas znajduję u niego treści, które ładują mnie nową wiedzą i umiejętnościami.

Myślę, że fenomenem w tym przypadku jest to, że Bartek nie owija w bawełnę. Wali konkretami na prawo i lewo, jak Perun ciskający gromami w wieśniaków. W natłoku instagramowego idealizmu jest to wyjątkowe zjawisko. I ja to kupuję!

Na blogu liczysiewynik.pl znajdziesz obszerne artkuły z zakresu efektywności osobistej i biznesu online.

2. Alastair Humphreys

Al jest brytyjskim podróżnikiem, autorem książek i mówcą. Ale poza tym jest samodzielnym przedsiębiorcą i (moim zdaniem) bardzo kreatywnym człowiekiem.

Uwielbiam go szczególnie za jedną rzecz – wszystko robi sam i pokazuje swój backstage (a raczej drewnianą szopę, w której pracuje) w newsletterach. Kiedyś zatrudnił stażystkę do pomocy, ale chwilę później jakieś korpo zaproponowało jej znacznie lepsze pieniądze.

Podróżnik roku National Geographic, który sam pakuje i wysyła swoje książki to jednak nie jest powszechne zjawisko.

3. Agnieszka Skupieńska – To się opłaca!

Agnieszka jest kopalnią wiedzy, jeśli chodzi o wskazówki dotyczące prowadzenia własnego biznesu.

W ostatnim czasie duży nacisk kładzie na rozwój sklepów internetowych. Ponieważ w tej materii mam jeszcze dużo do nauczenia się, z przyjemnością korzystam z porad na blogu tosieoplaca.pl czy grupie na Facebooku.

4. Joanna Penn – The Creative Penn

Joanna jest brytyjską pisarką, chociaż lepiej pasuje tu angielskie określenie „authorpreneur”, czyli połączenie pisarki i przedsiębiorczyni. Sama bowiem zajmuje się pisaniem, promowaniem i sprzedawaniem swoich książek sensacyjnych oraz poradników.

Napisała już ponad 30 książek, które sprzedały się w ilości 600 tysięcy egzemplarzy w 149 krajach i 6 językach. Chociaż prawdopodobnie nigdy o niej nie słyszałeś_aś. 🙂

The Creative Penn Podcast jest moim ulubionym podcastem. Z jednej strony ze względu na wartościowe treści, ale z drugiej ze względu na fantastyczny angielski akcent, którego mogę słuchać godzinami.

5. Ilona Przetacznik – Legalny Biznes Online

Prowadzenie firmy samo w sobie nie jest prostą sprawą. A jeśli do tego mielibyśmy znać się na wszystkich prawnych zawiłościach i na bieżąco aktualizować sobie stan wiedzy, to robi się z tego naprawdę trudny orzech do zgryzienia.

Na szczęście Ilona podpowiada, o czym należy pamiętać, kiedy wprowadzić zmiany w regulaminie sklepu i jakie dokumenty przygotować, aby prowadzić biznes zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Pomoc Ilony jest nieoceniona.

6. Ali Abdaal

Dopiero teraz sobie uświadomiłem, że trójka moich topowych zagranicznych twórców jest z Wielkiej Brytanii. (Brexit, you’ve broke my heart!)

Ali był lekarzem, ale porzucił swoją medyczną karierę i został Youtuberem. Nie oceniając zasadności tej decyzji, stwierdzam, że na YouTube’ie radzi sobie wyśmienicie. Trafiłem na niego dzięki rekomendacji Grześka Górzyńskiego (bardzo dziękuję).

W swoich filmach Ali dzieli się poradami z zakresu produktywności i wykorzystania narzędzi online w nauce i pracy. I nie jest to mielenie po raz kolejny tych samych tematów, tylko rzeczywiście każdy materiał ma wyjątkową wartość.

7. Ambition & Balance by Doist

Żeby był wyjątek od reguły, to na koniec zamiast twórcy, polecę bloga firmowego, tworzonego przez zespół Doist – twórców mojej ulubionej aplikacji do zarządzania zadaniami – Todoist.

Ambition & Balance to dla mnie w ostatnim czasie ulubione źródło wiedzy z zakresu produktywności, pracy zdalnej i organizacji. Jeśli korzystasz z Todoist to często do artykułów dołączone są gotowe szablony projektów, które można zaimportować do aplikacji.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że powyższe rekomendacje w jakiś sposób Cię zainteresują. A jeśli chcesz raz w miesiącu otrzymać zestawienie moich ulubionych treści innych autorów, to zapisz się na newsletter.

Kamil Bąbel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *