Popełnianie błędów jest ok. Ponoszenie porażek też jest ok. Co więc nie jest ok?

Ok nie jest niekończąca się seria porażek. Wtedy warto się zastanowić, czy robię właściwe rzeczy, czy podążam we właściwym kierunku i czy w ogóle możliwe jest dojście tam, gdzie chcę dojść.

Ok nie jest też odpuszczanie. Jeśli chcesz wieść ciekawe i aktywne życie, to masz 2 opcje:

  • odnieść sukces
  • lub ponieść porażkę.

Całkowite odpuszczanie nie jest żadną z nich. Siedzenie na kanapie w czterech ścianach swojego pokoju i niepodjęcie żadnej próby to jest prawdziwa porażka!

Porażka, chociaż nie jest przyjemną opcją, ciągle jest opcją. Jest częścią procesu. Przybliża nas do celu.

Porażki są potrzebne każdemu z nas. Przypomnij sobie dowolny film Pixara. W każdym z nich bohater ponosi porażkę, zanim odniesie ostateczne zwycięstwo i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie.

A teraz wyobraź sobie, że bohater jest krystaliczny, idealny i nieomylny. Za każdym razem odnosi zwycięstwo, zdobywa serce ukochanej lub ukochanego przy pierwszym spotkaniu i rozlewa wokół siebie blask nieskończonej szczęśliwości…

NUDA!

Porażki są cennym doświadczeniem, bo nadają wartości odniesionemu sukcesowi.

Co więcej mogą dużo nas nauczyć, jeśli tylko zechcemy się od nich uczyć. W końcu nawet jeśli obiektywnie będą bezużyteczne, zawsze można ich użyć jako przykładu, jak czegoś nie robić.

Dlatego czasami warto zaakceptować to, że coś może się nam nie udać.

Nawet jeśli najczarniejszy scenariusz zostanie zrealizowany, to przynajmniej wiesz, jak to jest, kiedy najczarniejszy scenariusz zostanie zrealizowany.

Nigdy lepiej nie poznasz siebie niż w najgorszej z możliwych sytuacji. Świadomość swojej siły jest niezwykle cenna, ale świadomość swojej bezsilności bywa jeszcze cenniejsza.

Dzięki niej możesz zidentyfikować się z tymi, którzy nie mają takich możliwości jak Ty i wstawić się za nimi. Wtedy Twój sukces nie będzie już tylko udziałem rodziny i przyjaciół, ale również tych wszystkich, których świat dzięki Tobie zmienił się na lepsze.

Kamil Bąbel

2 komentarze do “Porażka też jest opcją”

  1. Porażka to tylko i nformacja zwrotna pod tytułem „coś zrobiłem źle, następnym razem muszę to poprawić” 🙂 no chyba, że ktoś traktuje porażkę jako coś negatywnego, co nie daje mu szansy na rozwój. Tak też może być, ale moim zdaniem nie warto iść w stronę negatywnych emocji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *