Wczoraj, jadąc pociągiem, rozkminiałem różne rzeczy. Człowieka wpatrzonego w krajobrazy mijanych pól, lasów i zabudowań oraz wsłuchanego w rytmiczny stukot kół nachodzą bowiem różne refleksje. Zastanawiając się nad czynnikami determinującymi sukces, doszedłem do wniosku, że życie jest jak pociąg, na którego działa siła bezwładności.

Wyobraź sobie człowieka, który nie ma wiedzy w dziedzinie, w której chce odnieść sukces. Nie ma również pieniędzy, kontaktów i czasu, który umożliwiłby mu podążanie w kierunku obranego celu. Ten człowiek jest składem pociągu, stojącego na stacji. Fizycy określiliby jego zachowanie, jako pozostawanie w stanie spoczynku.

Jeżeli ten człowiek wyznaczy sobie cel, który chce zrealizować, to będzie musiał zmierzyć się z samym sobą, a w zasadzie z siłą bezwładności, która zmusza go do pozostawania w stanie spoczynku. Aby wprawić w ruch kilkadziesiąt ton żelaza, potrzeba ogromnej siły.

W życiu jest podobnie – jeżeli Twoje możliwości są ograniczone, to okres startu jest najtrudniejszy. Napotykasz największy opór i wyłącznie dzięki ciągłemu działaniu, dostarczaniu energii przez lokomotywę, możesz ruszyć z miejsca.

Siła bezwładności może jednak działać na Twoją korzyść. Pod warunkiem, że już jedziesz – już działasz i odnosisz sukcesy. Bowiem tak samo trudno jest wprowadzić skład pociągu w ruch, jak i trudno jest go zatrzymać, jeśli jest już w ruchu.

Niektórzy mówią, że sukces rodzi sukces. To prawda! Jeżeli raz wkroczysz na ścieżkę zwycięstwa, trudno będzie Ci z tej ścieżki zboczyć. Cały czas będą się pojawiać nowe pomysły, nowe wyzwania, nowe możliwości. Problemy, które na początku wydawały się nie do przejścia, staną się błahostkami, zaś ilość energii, potrzebnej do utrzymania odpowiedniej prędkości będzie zdecydowanie mniejsza.

Chyba, że postanowisz przyspieszyć. Wtedy znów będziesz musiał pokonać siłę bezwładności, angażując kolejną dawkę energii. I znów będziesz mógł się cieszyć okresem stabilności, kiedy oczekiwaną prędkość osiągniesz.

Wpraw więc swój pociąg w ruch. Pokonaj siłę bezwładności, która utrudnia Ci podejmowanie działań. Wymagaj od siebie więcej. Szukaj możliwości. Inspiruj się. Zwyciężaj! Będziesz zdumiony, jak szybko osiągniesz swój cel.

 

Fot. Flickr.com, josef.stuefer (Creative Commons)

Kamil Bąbel

4 komentarze do “Siła bezwładności”

  1. To jest najlepsze porównanie jakie widziałem do tej pory! Gratuluję Ci Kamilu. Też mam często takie przemyslenia podróżując pociągiem. Ale na takie cos bym nie wpadł 🙂
    Osiągania sukcesów przez człowieka do ruchu pociągu. wręcz genialne.
    Zauważyłem, że wiele ludzi ma taki okres, że nie osiągają sukcesów. Potem cos się w nich łamie i nagle „sukces rodzi sukces”

    1. Dziękuję! Jest dokładnie tak, jak mówisz – często potrzeba włożyć dużo energii, aby odnieść pierwszy sukces. Ale każde kolejne wyzwanie staje się łatwiejsze, przez co można cały czas się rozwijać i podnosić poprzeczkę.

  2. Pięknie to wręcz napisałeś, w życiu bym nie wpadła na takie porównanie! 🙂

    I tego Ci życzę – niekoniecznie na święta i Nowy Rok, ale przez cały czas, dzień za dniem – żebyś rozhulał ten swój pociąg do takiej prędkości, jaką sobie tylko wymarzysz 🙂

    Innym również, wesołych! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *