„Jesienią zawsze zaczyna się szkoła” – śpiewał zespół T.Love. No właśnie! Jesienią przedszkolaki idą do przedszkola, dzieci do szkoły, a studenci na uczelnię. A co mają robić wszyscy inni?
Wiadomo – praca, obowiązki domowe, stanie w korkach i picie w knajpach… Bo cóż więcej robić w długie jesienne wieczory? A może by tak pójść w ślady młodzieży i rozpocząć nowy sezon nauki?
Pomińmy przykre doświadczenia z nudnymi lekcjami o interpunkcji czy zajęciami z różniczkowania. Nauczmy się czegoś fajnego!
Stworzyłem listę umiejętności, które są praktyczne, przydatne w życiu i których możesz uczyć się jesienią, kiedy wszystkie inne plany zniweczy ponura pogoda.
Czego warto się uczyć?
1. Komunikacja
Rozmawianie jest jedną z podstawowych czynności społecznych. Wszyscy się komunikujemy, ale wcale nie oznacza to, że nie możemy robić tego lepiej. Nauka komunikacji, to nie tylko rozwój praktycznych umiejętności. To również świetna zabawa (co z pewnością mogą potwierdzić uczestnicy moich warsztatów komunikacyjnych, które kilkukrotnie prowadziłem dla AEGEE-Kraków).
2. Zarządzanie finansami
Kryzys, inflacja, drożyzna – słyszymy ostatnio z wielu stron. Coraz więcej osób świadomie zagląda do swojego portfela, przykładając większą uwagę do swoich zarobków i wydatków. Nauka oszczędzania i inwestowania może być dobrym punktem wyjścia do lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi. Nie trzeba być rekinem giełdowym, aby radzić sobie lepiej w świecie finansów. Wystarczy zacząć od przeczytania dobrej książki. Polecam „Psychologię pieniędzy”.
3. Pisanie
Pismo to jeden z największym wynalazków ludzkości. Pozwala przekazywać idee i zachowywać je na dłużej. W nawiązaniu do punktu pierwszego – sporo współczesnej komunikacji odbywa się za pomocą słowa pisanego. Umiejąc dobrze pisać, możemy pokusić się o napisanie książki. Jesień jest świetnym czasem na takie wyzwania. Nie bez powodu #NaNoWriMo (National Novel Writing Month), czyli miesiąc pisania powieści wypada w listopadzie.
4. Projektowanie
Z góry przepraszam wszystkich, którzy mogą się poczuć urażeni tym, że wrzucę do worka z projektowaniem zarówno grafikę 2D, 3D, animację, jak również rysowanie czy malowanie. Wiem, że to różne umiejętności, jednak chciałem je objąć kategorią prac wizualnych, a projektowanie wydaje się najbardziej pojemną nazwą. Uważam, że każdy potrzebuje jakiejś formy artystycznego wyrazu. Jeśli pisanie odpada, a nagrywanie filmów na TikToka Cię nie kręci, spróbuj tworzyć coś z użyciem wyobraźni. Internet jest pełny tutoriali w tym temacie.
5. Gotowanie lub pieczenie
Nie wiem, dlaczego te umiejętności znalazły się dopiero na piątej pozycji. To jedna z najbardziej praktycznych umiejętności. Przecież jeść i tak musisz. Poprzedzając jedzenie procesem gotowania lub pieczenia, możesz rozwijać swoje kulinarne zdolności „przy okazji”. A jeśli jedzenia wyjdzie za dużo, zawsze możesz zaprosić znajomych na wspólny posiłek. Alternatywnie możesz zaprosić znajomych na wspólne gotowanie. Sam ostatnio uczestniczyłem w przygotowaniu irańskich potraw w międzynarodowym gronie i była to świetna zabawa.
6. Inteligencja Emocjonalna
Rozumienie i kontrolowanie własnych stanów emocjonalnych, a także rozpoznawanie emocji innych osób jest szczególnie ważne jesienią, kiedy wielu z nas dopada jesienna chandra. Inteligencja emocjonalna jest jedną z tych umiejętności, które mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Wiele światowej klasy uniwersytetów posiada darmowe kursy online z tego zakresu. Sam korzystałem przed laty z tej opcji. Wprawdzie tamten kurs nie jest już dostępny, ale możesz sprawdzić na przykład ten.
7. Nowe dyscypliny sportowe
Trochę ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Szczególnie jesienią, kiedy najczęściej zawijamy się w koc, oglądamy seriale i chrupiemy chipsy. Nie sil się na coś wymagającego. Niech to będzie dyscyplina, która przede wszystkim sprawia frajdę: squash, aerial joga czy kręgle nie wymagają doświadczenia, a postępy są dość szybko widoczne.
Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi propozycjami, wiesz już, co robić jesienią. Nowe umiejętności czekają, a możliwości e-learningu rosną. Może warto zamienić jeden odcinek serialu na godzinny kurs wideo, który zaowocuje nowymi możliwościami na wiosnę?
Jeśli planujesz rozwój nowych umiejętności jesienią, daj znać w komentarzu, czego chcesz się nauczyć.
- Drzemka w ciągu dnia – kiedy i jak długo? - 21 kwietnia 2024
- Jak być lubianym? Proste zmiany, wielkie efekty - 27 marca 2024
- Prosty przepis na pomnażanie pieniędzy - 30 listopada 2023
Zabrakło muzykowania, to też bardzo fajna umiejętność którą można całe życie rozwijać 🙂
Ja uczę się grać na harmonijce, polecam ją każdemu, jest bardzo minimalistyczna. Można ją zabrać ze sobą dosłownie wszędzie a w połączeniu ze smartfonem pozwala ćwiczyć w każdych warunkach.
Więcej pisałem tu -> http://tjadowski.sdf.org/harmonijka/
Rzeczywiście, muzyka powinna znaleźć się w tym zestawieniu. Wprawdzie przyjąłem, że prezentowane tu umiejętności nie powinny wymagać dużych inwestycji finansowych, ale rzeczywiście harmonijka ustna jest stosunkowo tanim instrumentem.
Dokładnie, dobry instrument do nauki to koszt 100-200 zł. Na początek taka wystarczy jedna w tonacji C.
„Problem” zaczyna się potem :), gdy zaczynamy grać w innych tonacjach to trzeba ich więcej (mówię o diatonicznej, bo są alternatywne strojenia jak diminished czy augmented).
Każde hobby z czasem zaczyna kosztować coraz więcej. 😉 Trzeba to zaakceptować, jeśli się chce je rozwijać.