Każdy z nas ma zaplanowany dzień od rana do wieczora. Wstajemy rano, jemy śniadanie, przygotowujemy się i wychodzimy do pracy lub na uczelnię. Po powrocie przeważnie jesteśmy bardzo zmęczeni i myślimy tylko o tym, żeby się położyć. Jednak przy takim trybie życia warto pamiętać o naszym ciele i o zdrowiu. Więc jak znaleźć motywację, by więcej się ruszać? W dzisiejszym artykule przedstawię Wam kilka propozycji jak wprowadzić do życia odrobinę ruchu, który pozytywnie wpłynie na Twoją kondycję i na Ciebie.

5 kroków, dzięki którym będziesz się więcej ruszać

 1. Po pierwsze, kiedy już wstaniesz z łóżka, to nie sięgaj od razu po kawę. Aby stanąć na nogi, zacznij od porannego rozciągania albo lekkich ćwiczeń fizycznych. W kolejnym punkcie znajdziesz zestaw treningowy, który możesz wykonywać każdego dnia.
 1. Po drugie, jeśli mieszkasz w bloku, to zrezygnuj z korzystania widny i zacznij korzystać ze schodów. Dzięki takiej małej zmianie zauważysz poprawę kondycji, a ponadto wzmocnisz mięśnie nóg oraz pośladków.
 1. Po trzecie, korzystaj z ładnej pogody. Jeśli masz taką możliwość zostaw auto w garażu, a do pracy, do sklepu wybierz się rowerem lub spacerem. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na paliwo i będziesz mógł podziwiać piękną otaczającą Cię naturę. Spacer lub jazda rowerem to idealny sposób na poprawę kondycji i zachowanie zdrowia. Dzięki regularnemu ruchowi wzmocnisz serce i układ kostno-stawowy. 
 1.  Po czwarte spaceruj kiedy rozmawiasz z kimś przez telefon. Pewnie wydaje Ci, że to dziwny pomysł… ale te kilkanaście kroków wykonanych podczas rozmowy pozwoli Ci rozprostować nogi i nieco się rozruszać. 
 1. Po piąte kiedy gotujesz, tańcz! Wiele osób w czasie gotowania słucha muzyki i tanecznym krokiem przemieszcza się po kuchni.

Przedstawione wyżej propozycje to kilka pierwszych kroków, które mają zachęcić Cię do zdrowego trybu życia. Na początku nie wyznaczaj zbyt wielu celów i nie wymagaj zbyt wiele od siebie. Zacznij od zamiany samochodu na rower lub windy na schody, a po jakimś czasie zauważysz zmiany w swoim organizmie. 

5 ćwiczeń na każdy dzień

 • Ćwiczenie pierwsze: skręty tułowia. Wyciągnij ręce w bok, a zgięte nogi przyciągnij do tułowia, a następnie przekręć je w lewo, a potem w prawo. Ćwiczenie powtarzaj na obie strony po kilka razy.
 • Ćwiczenie drugie: rozciąganie klatki piersiowej. Połóż się na brzuchu i podeprzyj się na przedramionach i powoli unoś ciało w górę. Ściągnij łopatki, napnij mięśnie grzbietu i weź głęboki oddech.
 • Ćwiczenie trzecie: rozciąganie nóg. Przekręć się na plecy i wyprostuj nogi, po czym zegnij je w kolanach i złącz podeszwami stóp i na koniec przyciągnij je do siebie. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji, a następnie opuść. Ćwiczenie powtórz kilka razy. 
 • Ćwiczenie czwarte: wspięcie na palce i skłon. Stań w lekkim rozkroku i podnieść ręce do góry ze wdechem wyciągając ciało, a następnie powoli je opuszczaj w dół z wydechem. 
 • Ćwiczenie piąte: rozciąganie ramion i szyi. Stojąc w lekkim rozkroku zacznij ruszać ramionami w przód i w tył, zataczając nimi koło. Następnie lekko pochyl głowę raz w prawo, raz w lewo, do przodu i do tyłu. Ćwiczenie powtórz kilka razy. 

5 powodów, by wstać z kanapy i cieszyć się sportem

 • Wyznacz sobie cel — na początek nie wyznaczaj sobie nierealnych rezultatów, by się nimi nie zniechęcić. Zacznij od małych kroczków, które będą Cię motywować każdego dnia.
 • Plan — stwórz sobie plan, którego będziesz się trzymać. Zapisuj ćwiczenia, które będziesz wykonywać każdego dnia i wyznacz porę, o której rozpoczniesz trening. Dzięki temu wyćwiczysz u siebie systematyczność.
 • Zakupy gadżetów sportowych — kiedy kupisz sobie specjalne ubrania lub przyrządy, będziesz chciał je jak najszybciej wypróbować. Nic tak nie motywuje, jak para obcisłych legginsów!
 • Siła powtórzeń — pamiętaj — jeśli chcesz zobaczyć efekty, nie możesz zapomnieć o powtórzeniach. Im więcej wykonujemy daną czynność, do większej perfekcji dochodzimy.
 • Ciesz się aktywnością — ćwicząc, nie rób tego z przymusu, bo nie o to tutaj chodzi, ważne jest, abyś czerpał z tego przyjemność. 

Jak wkroczyć w świat zdrowego trybu życia

Myśląc o aktywności fizycznej, mamy często w głowie obraz spoconej, zdyszanej i pochłaniające hektolitry elektrolitów osoby. Tymczasem wcale nie musisz zapisywać się na siłownie i spędzać tam półtorej godziny, trzy razy w tygodniu.

Kiedy siadasz do biurka, to prawie tak samo, jakbyś robił_a przysiady. Wystarczy usiąść i wstać 10 razy, żeby mieć zaliczone „prawie-przysiady”. Zresztą spójrz na kompendium aktywności fizycznych. Średnią intensywność można uzyskać wykonując czynności z zakresu 3-5,9 MET (ekwiwalent metaboliczny). W tym zakresie mamy, chociażby gotowanie, grę na perkusji czy odśnieżanie.

Możesz zacząć od moich wskazówek, aby więcej się ruszać:

 1. Poranne rozciąganie,
 2. Schody zamiast windy,
 3. Rower lub spacer zamiast auta,
 4. Taniec,
 5. Unikanie wymówek,
 6. Czerpanie radości!

Równie dobrze możesz poszukać własnych aktywności, które będą pasować do Twojego trybu życia.

Jeśli masz swoje sposoby, by więcej się ruszać, podziel się nimi w komentarzu.

Magdalena Kowacka
Latest posts by Magdalena Kowacka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *