Social media to nieodłączny element naszego życia, w którym spędzamy kilka dobrych godzin dziennie. Między innymi czytamy wiadomości ze świata oraz skrolujemy nowości, które pojawiają się na Facebooku, Instagramie, TikToku czy Twiterze.  Ludzie coraz częściej zastanawiają się, jak ograniczyć social media.

W ciągu ostatnich kilku lat psychologowie zaczęli badać wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Okazało się, że osoby, które intensywnie korzystają z social mediów są trzy raz bardziej narażeni na depresję niż inni ludzie. 

Jeśli zdarza Ci się, że:

  • czujesz, że marnujesz za dużo czasu w social mediach,
  • stresujesz się, kiedy nie masz pod ręką swojego telefonu,
  • liczysz polubienia pod swoimi postami,
  • zaczynasz i kończysz dzień od Facebooka, Instagrama, Twittera itp.,
  • czujesz chroniczne znudzenie, albo zobojętnienie na bodźce,

to może być znak, że potrzebujesz przerwy od mediów społecznościowych.

Negatywny wpływ mediów społecznościowych na psychikę 

1.     Problemy ze sen:

Często social media mogą negatywnie wpływać na sen. Światło ekranu smartfona lub komputera wpływa na ilość oraz jakość snu, co skutkuje problemami z zasypianiem oraz przebudzaniem w trakcie snu. 

2.     Polubienia jako wyznacznik popularności:

Dla większości ludzi wyznacznikiem popularności są serduszka. Daje się je pod zdjęciami na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dlatego osoby te starają się codziennie wrzucać zdjęcia ze swojego życia. Przez co zostają zamknięci w świecie wirtualnym. Bycie zbyt aktywnym użytkownikiem w mediach  społecznościowych często prowadzi do pogorszenia się zdrowia psychicznego, jak i również do stanów lękowych. 

3.     Uzależnienie:

Kolejnym dużym problem jest uzależnienie. Coraz częściej trudno wytrzymać bez sprawdzania powiadomień czy komunikatorów. Boimy się wtedy, że coś nam umyka, na przykład informacje lub wiadomości od znajomych. 

przerwa od social mediów
Czasami po prostu potrzebujemy się oderwać od social mediów.

Jak ograniczyć wpływ social mediów?

Każdy z nas chciałby umieć ograniczyć social media, by nie marnować w nich za dużo czasu i lepiej spożytkować swój wolny czas. Najlepszym sposobem jest wyjście ze znajomymi, poświęcenie się nowych hobby czy nawet wyłączyć telefon. Wydają się to proste triki, choć nie zawsze one działają. Dlatego chcielibyśmy wyróżnić inne pomysły jak zniknąć z mediów:

Nie korzystaj z telefonu przed snem

Korzystanie z telefonu tuż przed zaśnięciem to nie jest dobry pomysł. Najlepiej zostaw go w innym pokoju. Dlaczego? Wytwarzane przez telefon światło niebieskie utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu. A zła jakość snu, to złe samopoczucie kolejnego dnia.

Uporządkuj swój telefon

Wyłącz powiadomienia z różnych aplikacji, które odpowiedzialne są za rozpraszanie Twojej uwagi. Jeśli nie możesz tego zrobić, to włącz tryb samolotowy. Kiedy pod koniec dnia włączysz telefon, będziesz mógł spokojnie przejrzeć wszystkie powiadomienia.

Poza uporządkowaniem telefonu, możesz od czasu do czasu zrobić porządek na swoich profilach w social media.

Wrzucaj mniej postów

W mediach bardzo często dodajemy jakieś posty lub komentujemy różne informacje. Nawet jeśli wyłączysz powiadomienia to nadal będziesz ciekawy czy ktoś nie odpowiedział na twój komentarz lub ile polubień zdobyło twoje zdjęcie.  Jeśli będziesz wrzucać mniej postów i wdawać się w dyskusję to nie będziesz mieć powodu by odwiedzać dane komunikatory.

Blokuj aplikacje

Na niektórych telefonach jest możliwość wprowadzenia ograniczenia dostępu do aplikacji. Na przykład ustawiasz sobie czas 30 minut na Facebooka. Po przekroczeniu określonego limitu aplikacja przygasa, a jej otworzenie wymaga ponownego wpisania hasła.

Zapisuj posty na później

Kiedy przewijasz social media i nagle natrafiasz na ciekawy artykuł, to zaczynasz go czytać. Jednak zamiast po skończonym czytaniu zostawić telefon to natrafiasz na krótki film, potem znajdujesz ankietę, którą wypełniasz i tak właśnie marnujesz kolejne minuty swojego cennego czasu. Czasem lepszym rozwiązaniem jest zapisanie danego filmu lub postu i przeczytania go w innym dniu.

Do zapisywania linków na później możesz skorzystać np. z aplikacji Pocket.

Jak ograniczyć social media w 5 prostych krokach?

Zapamiętaj te 5 prostych wskazówek, a Twoja relacja z mediami społecznościowymi będzie pod większą kontrolą:

  1. Nie korzystaj z telefonu przed snem.
  2. Wyłącz powiadomienia.
  3. Nie angażuj się w internetowe dyskusje.
  4. Blokuj rozpraszające aplikacje.
  5. Zapisuj linki do przeczytania później.

Życie w dobie social mediów nie jest takie łatwe, kiedy jesteśmy bombardowani z każdej strony różnymi informacjami. Dlatego najlepiej zacząć od małych kroków i ograniczyć nieco korzystanie z mediów z korzyścią dla naszego zdrowia psychicznego. 

Jakie są Twoje sposoby kontrolowania swojej obecności w mediach społecznościowych? Daj znać w komentarzu.

Magdalena Kowacka
Latest posts by Magdalena Kowacka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *