Czy zdarza Ci się stanąć przed szafą i z przerażeniem odkryć, że żyją tam ubrania, które już dawno uznałeś/aś za stracone? Spokojnie — nie jesteś jedyny/a. Ludzkie garderoby uwielbiają zagracać się nienoszonymi koszulami, fantazyjnymi spodniami albo zapomnianymi legginsami na siłownię. Z tego względu wymyślono wietrzenie szaf, które ma na celu oddzielenie rzeczy niepotrzebnych od tych, które naprawdę chcemy zachować. Zastanawiasz się, jak zorganizować finanse? A co gdyby przeprowadzić również wietrzenie portfela?

jak zorganizować finanse

Nie obawiaj się — to znacznie prostsze niż opróżnianie szuflad w komodzie!  O ile doroczna inwentaryzacja szafy to doskonały sposób na odgracenie i rozeznanie się w sytuacji własnej garderoby, o tyle inwentaryzacja finansowa może pomóc Ci zorientować się, w jaki sposób zarządzasz pieniędzmi i zaplanować, jak chcesz dysponować nimi w przyszłości. 

Jak zorganizować finanse – 6 kroków

1. Zastanów się, na co wydajesz pieniądze

Zaczniemy od przejrzenia Twojej finansowej szafy i zrobienia bilansu posiadanych rzeczy. Naszym celem jest ustalenie, co obecnie posiadasz, jakie są Twoje przychody oraz gdzie kryją się czarne dziury zasysające Twoją gotówkę. Najlepiej zaparz sobie kawę, puść ulubioną składankę na Youtube i przygotuj się na parę godzin intensywnych analiz.

  1. Pobierz wyciągi bankowe z ostatnich trzech miesięcy i zaznacz różnymi kolorami, na co wydajesz pieniądze. Jeżeli aplikacja Twojego banku zawiera program do monitorowania wydatków, sprawa może okazać się banalnie prosta. Wystarczy wejść do sekcji Analiza Finansowa i zidentyfikować kategorie wydatków. Jeżeli Twoja aplikacja nie posiada takiej funkcji, będziesz musiał samodzielnie pogrupować poszczególne rodzaje. Proponuję wyodrębnienie kategorii takich jak:
  •  restauracje,
  •  zakupy spożywcze 
  • zwierzęta
  • ubrania
  • sprzęt AGD/RTV
  • używki
  • subskrypcje
  • nauka
  • rozrywka
  • sport
  • czynsz

Możesz oczywiście dodać własne kategorie lub nie uwzględniać powyższych propozycji, jeśli nie masz wydatków danego typu. Sprawdź ile łącznie wydałeś w poszczególnych kategoriach, a następnie podziel przez trzy, aby uzyskać średnią miesięcznych wydatków. Wiele osób zdaje sobie sprawę ze stałych opłat (które są przewidywalne i powtarzają się co miesiąc, jak np. czynsz czy media), ale mało kto orientuje się, ile tak naprawdę wydaje podczas codziennych zakupów. Jeżeli zidentyfikujesz największe czarne dziury swojego budżetu (rodzaje produktów, które pochłaniają dużą część Twoich finansów), możesz uświadomić sobie, które wydatki możesz ograniczyć, aby zaoszczędzić.

Jak zorganizować finanse? Nie bądź sknerą!

Świadome podejście do finansów nie oznacza gwałtownych cięć budżetowych (o ile pozwala na to sytuacja materialna). Chodzi przede wszystkim o zidentyfikowanie wydatków, które są dla Ciebie najważniejsze i naprawdę potrzebne. Wydawanie pieniędzy nie powinno wiązać się ze wstydem, o ile jest dokonywane w granicach rozsądku. Skoro zarabiasz, możesz cieszyć się z inwestowania w to, co daje Ci radość. Zamiast odmawiać sobie ulubionej kawy, możesz zacząć unikać impulsywnych wydatków na rzeczy, które nie wnoszą wartości dodanej do Twojego życia. 

3. Sprawdź, jakie emocje wiążą się z poszczególnymi wydatkami

Określ, jak się czujesz z tym, co na wydajesz pieniądze. Na przykład, rozczarowujące może być to, że w zeszłym miesiącu wydałeś 600 zł na jedzenie na wynos. A może wolisz zamawiać obiady, ponieważ nie masz czasu i ochoty na gotowanie? Wykonanie tej analizy pomoże Ci zrozumieć swój styl życia i zidentyfikować rzeczy, których kupowanie sprawia Ci przyjemność. Bądź ze sobą szczery/a. Kategorie, w których lubisz wydawać pieniądze — czy jest to pizza, subskrypcja Netflixa, czy karnet na zajęcia boksu prawdopodobnie nadal będą pochłaniały Twoje finanse. 

Natomiast w przypadku zakupów, które stanowią niechlubną część Twojego portfela, będziesz musiał podjąć bardziej drastyczne kroki. Twoim Celem jest znalezienie równowagi, tak aby ciężko zarobione pieniądze szły na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, a nie na coś, co wywołuje Twój wstyd lub poczucie winy. 

4. Stwórz indywidualny plan finansowy

Wiesz już, jakie wydatki wymagają korekty, a jakie pozostają niezmienione. W kolejnym kroku stwórz unikalną strategię wydawania pieniędzy. Postaraj się zmniejszyć wydatki w kategoriach hańby. Nie musisz ścinać ich do zera, ale możesz ograniczyć je o np. 30%. Obiecaj sobie, że zaoszczędzoną kwotę przeznaczysz na coś wartościowego. Podejdź do sprawy realistycznie — zmiany mogą okazać się trudne, dlatego lepiej wyznacz sobie osiągalny cel. 

5. Zrozum, dlaczego dokonujesz haniebnych zakupów.

Jeśli chcesz zrozumieć, jak zorganizować finanse, powinieneś zacząć od zdiagnozowania przyczyn własnych zachowań. Załóżmy, że po powrocie do domu z pracy jesteś tak padnięty, że jedyne, o czym marzysz to klapnąć na kanapie przed telewizorem, zamówić pizzę i włączyć serial na Netflix. Jeżeli niepokoją Cię związane z tym wydatki możesz spróbować planowania posiłków i gotowania na zapas. Możesz też wyłączyć telewizor i puścić sobie darmowy audiobook na Youtube lub po kolacji poczytać książkę. 

6. Przeprowadzaj sezonowe przeglądy finansów

Większość ludzi dokonuje przeglądu swojej garderoby wiosną, latem, jesienią i zimą. Warto przeprowadź przeglądy finansowe co trzy lub cztery miesiące. Może nastąpić zmiana stylu życia, dochodów lub okoliczności, które będą miały wpływ na Twój sposób wydawania pieniędzy. Być może kupisz samochód, a co za tym idzie, będziesz zmuszony wydawać pieniądze na paliwo.  A może zaczniesz spotykać się z nowymi znajomymi, co zaowocuje cotygodniowymi wydatkami na piwo? Planuj z wyprzedzeniem i ustal, ile chcesz wydawać na nowe kategorie. Ograniczaj tam, gdzie jest to możliwe i „do zniesienia”, ale nie odmawiaj sobie każdej przyjemności. 

Jak zorganizować finanse? Trzymaj rękę na pulsie!

Zagracona szafa najczęściej świadczy o bałaganie w życiu. Podobnie jest w przypadku bałaganu w portfelu. Im więcej pieniędzy tajemniczo znika z konta, tym bardziej bezradny się stajesz. Kontrola własnych finansowa daje poczucie stabilności i pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków, a co za tym idzie złości i frustracji.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak zorganizować finanse na wzór własnej szafy. Jeśli chcesz poznać inne metody zarządzania własnym życiem, zasubskrybuj newsletter i zostaw łapkę w górę na Facebooku. Jak zawsze, czekamy na Twój komentarz!

Mira Fecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *