Czy wiedziałeś, że podczas gry w siatkówkę, każdy zawodnik może podczas jednej akcji dotknąć piłki tylko raz ? Ta zasada jest nazywana regułą jednego dotyku (z ang. One Touch Rule). O ile piłka nie dotknęła innego zawodnika (lub parkietu) dozwolone jest wyłącznie jedno odbicie. Nie chcesz dostać od życia czerwonej kartki? Zależy ci na efektywnym wykonywaniu zadań? Wypróbuj zasadę „One Touch Rule”!

One-Touch Rule

Geneza One Touch Rule w piłce siatkowej jest dość oczywista; żadna gra nie będzie udana, jeżeli jakiś zawodnik zawłaszczy sobie piłkę! Zamiast posuwać się do przodu, rozgrywka utknęłaby w miejscu, koncentrując się wokół jednej osoby — takiego meczu nikt nie chciałby oglądać! Z tego względu gracz, który złamie regułę jednego dotyku, otrzymuje żółtą kartkę. Jeśli znowu powinie mu się noga, może zostać zmuszony do zejścia z boiska.

Jeżeli zamiast skupić się na wykonywanym zadaniu, będziesz usiłował pochwycić dziesięć srok za ogon, Ciebie również może spotkać niewesoły koniec. Chyba że, podobnie jak wytrawni siatkarze, nauczysz się stosować zasadę jednego dotyku w organizacji pracy. Chcesz się dowiedzieć, jak wdrożyć One Touch Rule w codzienną rutynę? Odpowiedzi czekają poniżej.

One Touch Rule — na czym polega?

Ile razy w życiu zdarzyło ci się odpowiedzieć „Nawet tego nie dotknąłem_ęłam” na pytanie o to, jak Ci idzie praca nad jakimś projektem? Zasada jednego dotyku (One Touch Rule) podkreśla konieczność podjęcia działania, a jednocześnie zwraca uwagę na wartość koncentracji uwagi i szybkiego domykania spraw. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkiego należy dotknąć tylko raz, niezależnie od tego, czy jest to skarpetka, która prosi się o zaszycie, raport do napisania dla szefa, wiadomość e-mail czekająca na przeczytanie, czy faktura do wystawienia.

Nie sposób przecenić mechanizmu One Touch Rule — wprowadzając zasadę jednego dotyku do swojego życia, możesz uporządkować zarówno swoją przestrzeń umysłową, jak i fizyczną.

Nieporządek w domu wynika w dużej mierze z prokrastynacji, niezdecydowania i odkładania na później rzeczy, które wymagają działania. One Touch Rule zachęca do wprowadzania sprytnych metod radzenia sobie z zadaniami w życiu codziennym. Przykładowo, kiedy pod koniec dnia wracasz zmęczony do domu, zamiast odkładać kurtkę na krzesło lub ławkę przy wejściu, od razu ją odwieś.

Twoja kurtka symbolizuje nieporządek wynikający z prokrastynacji. Jeśli dotkniesz kurtki tylko raz, a nie dwa razy, zaoszczędzisz czas i energię. Natychmiastowe zajęcie się daną rzeczą — niezależnie od tego, czy chodzi o buty, przychodzącą pocztę czy zużyty kubek po kawie — zmniejsza bałagan, zarówno ten fizyczny, jak i mentalny.

Jeden dotyk = jeden ruch = mniej wysiłku.

Zasadę jednego dotyku możesz stosować podczas sprzątania, redagowania prac i tworzenia projektów. Jeśli ograniczysz się do jednorazowego zajęcia się sprawą, która czeka na załatwienie, zyskasz spokój umysłu i poczucie dobrze wykonanej roboty. Takie samozadowolenie płynące ze zwiększonej efektywności trudno przecenić.

Zastosowanie One Touch Rule podczas robienia porządków, umożliwi podjęcie natychmiastowej decyzji o tym, co zachować, a co porzucić. Dotykając przedmiotów tylko raz, uprościsz swoje życie i uporządkujesz przestrzeń w szafie, zmniejszając jednocześnie bałagan.

Zastosuj zasadę jednego dotknięcia w organizacji pracy

Przyjęcie zasady jednego dotknięcia w życiu zawodowym może pomóc w wyrobieniu sobie lepszych nawyków i zwiększeniu produktywności. Pojedyncze dotknięcie zadania zakłada pełne ukończenie go przed przejściem do następnego tematu. Niedokończone sprawy mogą się nawarstwiać, prowadząc do bałaganu w głowie i w miejscu pracy. W miarę jak zadania się piętrzą, góra negatywnej energii rośnie, rodząc niepokój i wyrzuty sumienia.

Znasz to swędzące uczucie, kiedy niedokończone zadania przeszkadzają Ci w pracy i nie możesz skupić się na bieżących obowiązkach? Za każdym razem, gdy myślisz o niedokończonym zadaniu, marnujesz swój potencjał umysłowy, co jeszcze bardziej obniża Twoją produktywność.

Czekaj, czyli chcesz powiedzieć, że powinienem przerwać pisanie wielostronicowej powieści w momencie jej zakończenia? Tak bez przerwy na kawę i siku?

Spokojnie.

Zasada jednego dotyku nie oznacza, że chcąc napisać książkę, powinieneś kilka miesięcy spędzić zamknięty_a w celi bez wody i pożywienia.

Sztuczka polega na tym, by zaczynać pracę tylko wtedy, gdy mamy czas na jej ukończenie. Dzielenie pracy na zaplanowane, uporządkowane bloki wyrabia nawyk wyznaczania sobie okresów koncentracji, podczas których eliminujemy rozproszenia. Rozpocznij dzień od wyznaczenia zadań, które chcesz wykonać, i ustalenia priorytetów. Następnie zaplanuj bloki czasowe, w których wykonasz je w całości. W ten sposób każdemu zadaniu poświęcisz całą swoją uwagę, co zapewni optymalny rezultat. W monitorowaniu czasu pracy mogą pomóc Ci narzędzia takie jak TimePlanner lub Toggl. To popularne aplikacje śledzące aktywność programów, z których korzystamy w trakcie wykonywania zadań.

Wyznaczając czas na wykonanie każdego zadania, zachowujesz kontrolę nad swoim dniem i wydajnością. Brak czynników rozpraszających uwagę sprawi, że zadania nie będą się przeciągać. Stosując zasadę jednego dotknięcia na liście rzeczy do zrobienia, nie będziesz tracić czasu ani energii na bieganie w wielu różnych kierunkach. Reguła ta pozwala zachować koncentrację na celu końcowym, zwiększając jednocześnie produktywność.

One Touch Rule w organizacji poczty — ogarnij e-maile!

Gdy otrzymasz wiadomość e-mail, zeskanuj ją i natychmiast wykonaj jedną z poniższych czynności:

  1. Usuń wiadomość. Prawdopodobnie możesz usunąć więcej wiadomości e-mail, niż Ci się wydaje. Zwłaszcza jeśli nie jesteś jedyną osobą w polu „Do/CC”. (To prawda, jestem pewien, że masz coś dowcipnego do dodania, ale nie uda Ci się ograniczyć skrzynki odbiorczej do dziesięciu pozycji, jeśli będziesz komentować każdy email). Uwaga: Jeśli korzystasz z poczty gmail, nigdy jej nie usuwam, lecz archiwizuję, używając skrótów klawiszowych „k” lub „]”.
  2. Załatw sprawę natychmiast. Jeśli znajomy prosi o numer telefonu do kogoś innego, sprawdź go i wyślij swojemu znajomemu. Wykonanie tej czynności z marszu zajmie Ci mniej czasu niż zapisanie jej na liście do zrobienia. (I lepiej pomożesz swojemu przyjacielowi).
  3. Przekaż tę wiadomość minimalnej liczbie osób, a najlepiej tylko jednej. ( Gdybyś wysłał ją do więcej niż jednej osoby, każda z nich będzie się zastanawiać, czy powinna coś z nią zrobić, czy nie). Jeśli wysyłasz coś jako ciekawostkę do przeczytania, poświęć trochę czasu i napisz na wstępie, dlaczego uważasz, że jest to interesujące.
  4. Odłóż. W najgorszym wypadku zachowaj wiadomość do późniejszego przeczytania. Staraj się jednak, jak tylko możesz, aby w Twojej skrzynce odbiorczej znajdowało się tylko 10 odroczonych wiadomości! Jeśli będzie ich więcej niż 10, usuń część z nich, wykonując jedną z powyższych czynności jeśli to możliwe!

TIP: Nie twórz folderów. Po prostu używaj programu pocztowego, który umożliwia błyskawiczne wyszukiwanie. Zdziwisz się, jak szybko można znaleźć dowolną wiadomość e-mail bez konieczności używania folderów (lub etykiet). Foldery są starą szkołą dla programów pocztowych, które nie mają błyskawicznego wyszukiwania.

Podsumowanie

Ograniczenie obecności dotyku w codziennym życiu zwiększa produktywność i zmniejsza bałagan mentalny i fizyczny. Zasada jednego dotyku buduje mądre praktyki i lepsze nawyki. Stosując tę strategię będziesz tracić mniej czasu na myślenie o niedokończonych zadaniach. Jeśli często zdarza Ci się odkładać rzeczy na później, nie lekceważ również genezy problemu — nierzadko prokrastynacja nie wynika ze złej woli, czy lenistwa, ale z przepracowania i przemęczenia. Pamiętaj, że stosowanie One Touch Rule, ma ułatwić Ci życie, ale nie pomoże Ci ugasić pożaru, jeśli włożysz zbyt dużo drewna do ogniska.

Jeśli umiejętnie wdrożysz zasadę jednego dotyku, możesz pracować lepiej i mądrzej, wykonując zadania w krótszym czasie. Aby poznać inne sposoby na zaoszczędzenie czasu, zerknij tutaj lub sprawdź strategie radzenia sobie z nadmiarem obowiązków.

Mira Fecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *