Patrząc na dorobek ludzkości, można stwierdzić, że wszystko zostało już wynalezione. Na listę wynalazków, które zmieniły świat można by wpisać szereg przedmiotów, narzędzi i urządzeń. Jest jednak 5 technologii, które stały się fundamentem dla wszystkich innych. Oto odkrycia, które zmieniły dzieje ludzkości.

Wszystkie technologie wymienione poniżej opierają się na informacji. Mają charakter konceptualny, a nie fizyczny. Informacja napędza wszelkiego rodzaju odkrycia i wynalazki. Co więc stoi za sukcesem człowieka w budowaniu cywilizacji?

Przedstawiam 5 najważniejszych odkryć w historii na podstawie książki „Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce” autorstwa Ryana Northa.

Polecam lekturę książki tym wszystkim, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty i rozwijać interdyscyplinarność.

1. Język

Ludzie pojawili się na Ziemi około 200 000 lat p.n.e., ale zaczęli mówić dopiero około 50 tys. lat p.n.e. „Wynalezienie” mowy całkowicie odmieniło bieg historii.

Zauważ, że myślenie bez znajomości języka jest bardzo ograniczone. Możesz wyobrażać sobie pewne rzeczy, ale bez możliwości ich nazwania te wyobrażenia będą bardzo ubogie.

Weźmy np. taki cytat z Freda Bottinga: „Urok wyobrażeniowej całości natychmiast więdnie, gdy dialektyka pożądania pobudza łańcuchy symboliczne”. Przekazanie tego komunikatu z pominięciem werbalizacji jest praktycznie niemożliwe (języki migowe są bogate w słowa, ale stanowią pochodną języka mówionego).

Język dał ludziom możliwość wyobrażania sobie bardziej skomplikowanych idei, a co ważniejsze, przekazywania i przechowywania tych idei przez innych ludzi.

Wyobraź sobie komunikację przed odkryciem mowy do „rozmowy” 5 miesięcznych dzieci. Mogą one wyrażać podstawowe emocje lub zwracać na siebie uwagę za pomocą dźwięków, gestów i mimiki. Jednak „dogadanie się” z takim dzieckiem nie zawsze jest proste.

Jakie cechy wspólne mają wszystkie języki świata?

  • Wszystkie języki mają zaimki – aby odnosić się do kogoś lub czegoś.
  • Wszystkie języki mają rzeczowniki – aby zwracać uwagę na otaczającą nas rzeczywistość.
  • Wszystkie języki mają samogłoski – aby łatwiej było wymówić słowa.
  • Wszystkie języki mają czasowniki – aby mówić o tym, co się dzieje.
  • Języki są arbitralne – nie ma żadnego powiązania pomiędzy kotem, a słowem kot. Po prostu umówiliśmy się, że to słowo oznacza kota.

2. Nadwyżka kalorii

Przez dziesiątki tysięcy lat ludzie zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Wiązało się to z wysokimi kosztami pozyskiwania pożywienia w postaci straty kalorii. Dopiero około 10 500 lat p.n.e. zaczęto uprawiać ziemię i hodować zwierzęta.

Rolnictwo pozwoliło na produkcję żywności przekraczającą minimum niezbędne do przetrwania. To milowy krok w rozwoju cywilizacji, ponieważ ludzie nie muszą się już skupiać wyłącznie na walce o przetrwanie. Mogą zająć się bardziej złożonymi problemami.

Nadwyżka kalorii skutkuje więc:

  • specjalizacją – już nie wszyscy muszą się zajmować zdobywaniem pożywienia, więc powstają nowe profesje,
  • powstaniem handlu – jeśli produkujemy za dużo żywności, możemy część sprzedać,
  • rozwojem cywilizacji – ludzie o różnych specjalizacjach osiedlają się w jednym miejscu, dzięki czemu przepływ informacji jest łatwiejszy.

Są też negatywne skutki cywilizacji opartych na rolnictwie:

  • Ludzie zaczynają się dzielić na biednych i bogatych.
  • Powstaje własność ziemska, co prowadzi do konfliktów i wojen.
  • Wzrasta ryzyko epidemii i chorób cywilizacyjnych.
najważniejsze wynalazki: w historii ludzkości pismo
Pismo – jeden z najważniejszych wynalazków w historii.

3. Pismo

Pismo pojawiło się w Egipcie i Sumerze ok. 3200 lat p.n.e. Niezależnie powstało też w Mezoameryce pomiędzy 900, a 600 r p.n.e. Jest to wynalazek, który „uwolnił” język mówiony. Wcześniej idee mogły funkcjonować tak długo, jak żył człowiek, który te idee posiadł. Później przepadały bezpowrotnie. Po wynalezieniu pisma, wszystko się zmieniło.

Pismo sprawiło, że idee stały się trwalsze, niezależne od ich nosiciela, a także łatwiejsze i tańsze w rozpowszechnianiu.

Idea języka jest prosta – należy niewidzialne dźwięki przekształcić w widoczne kształty.

4. Liczby

Wprawdzie ślady liczenia pojawiły się około 40 tys. lat p.n.e., to dopiero około 650 roku p.n.e. pojawiły się dokładne liczby. Sporo czasu zajęło więc ludzkości przeskoczenie ze stawiania kresek do wynalezienia liczb.

Istnieją różne systemy liczbowe. Najbardziej uniwersalny jest system pozycyjny oparty na bazie liczby 10, znany również jako hindusko-arabski system cyfrowy.

Możliwość zliczania elementów otoczenia dała podwaliny pod rozwój praktycznie wszystkiego. Za pomocą liczb można kwantyfikować zasoby naturalne (owoce, zwierzęta, kamienie), jak i zasoby abstrakcyjne: miary fizyczne, pieniądze, a nawet popularność.

Liczby pozwalają też na logiczne oznaczanie zestawów przedmiotów lub danych i nadawanie im kolejności: strony w książce, budynki wzdłuż ulicy, komórki w Excelu itp. Zastosowań jest całe mnóstwo.

Lubisz czytać książki? Sprawdź też moją:

„Zatrzymajmy się w Gruzji”

To relacja z niezwykłej podróży trzema małymi autami w serce Kaukazu. Siódemka młodych, nieco jeszcze naiwnych ludzi, postanawia zmierzyć się z drogą spiętrzoną ciągłymi przeszkodami.

5. Metoda naukowa

Za datę oficjalnego odkrycia metody naukowej uznaje się rok 1637 n.e. Warto podkreślić, że metoda naukowa nie ma nic wspólnego z prawdziwością naukowych twierdzeń. Równie dobrze może produkować fałszywe teorie, ponieważ jest wyłącznie konsensusem na temat tego, co do tej pory zbadano.

Z drugiej jednak strony pozostaje najlepszą technologią odkrywania, weryfikowania i oczyszczania wiedzy, ponieważ opiera się na stopniowym poprawianiu wiedzy fałszywej.

Klucz do zrozumienia metody naukowej opiera się na 8 krokach:

  1. Obserwuj świat dookoła ciebie.
  2. Zapytaj siebie, co widzisz.
  3. Zbuduj hipotezę, która może odpowiedzieć na Twoje pytanie.
  4. Pomyśl, jak sprawdzić Twoją hipotezę.
  5. Przeprowadź eksperymenty, by sprawdzić, czy założenia Twojej hipotezy są prawdziwe.
  6. Wyciągnij wnioski ze swoich eksperymentów.
  7. Zarekomenduj innym rezultaty.
  8. Doprecyzuj, zmodernizuj, albo odrzuć swoją hipotezę.

Powtarzanie tego cyklu prowadzi to coraz bardziej wiarygodnej wiedzy, ale nie absolutnej pewności. Właśnie dlatego w świecie naukowym mówimy o „teoriach”: teorii grawitacji, teorii zmian klimatycznych, albo teorii heliocentrycznej.

To tylko 5 podstawowych wynalazków ludzkości. Książka „Jak wynaleźć wszystko” przedstawia również cały szereg innych odkryć, które wprawdzie nie miały aż takiego wpływu na rozwój ludzkości, ale są kluczowe dla naszej cywilizacji. Z książki dowiemy się jak wynaleźć m.in.

  • jakie zwierzęta najlepiej oswoić,
  • jakich pierwiastków szukać w swoim otoczeniu,
  • jak upiec chleb i jak uwarzyć piwo,
  • jakie są podstawy filozofii, logiki i medycyny,
  • jak wynaleziono szereg przydatnych rzeczy, tj. pług, stetoskop, kołowrotek, samolot czy komputer.

Zamów dla siebie książkę „Jak wynaleźć wszystko” i odkryj wszystkie najważniejsze wynalazki ludzkości.

Sprawdź, gdzie kupić
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że otrzymuję niewielką prowizję, kiedy ktoś dokona zakupu polecanej książki po kliknięciu w jeden z tych linków.
Kamil Bąbel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *