Czy kiedykolwiek marzyłeś o byciu przedsiębiorcą, ale obawiasz się rezygnacji z etatu i ryzyka związanego z prowadzeniem własnego biznesu? Dobra wiadomość: istnieje sposób, aby stać się 10-procentowym przedsiębiorcą, rozwijając swój mikrobiznes bez konieczności porzucania stabilności finansowej.

Patrick J. McGinnis, autor książki „10-procentowy przedsiębiorca: Stwórz swój mikrobiznes bez rezygnacji z etatu”, oferuje praktyczne wskazówki dla tych, którzy pragną zdobyć większą wolność finansową, jednocześnie utrzymując pełnoetatową pracę.

Sięgnąłem po tę pozycję, ponieważ sam realizuję koncepcję łączenia etatowej pracy z realizacją własnych projektów pobocznych.

Dzięki temu artykułowi otrzymasz podsumowanie najważniejszych koncepcji z tej książki, które pomogą Ci zrozumieć, jak stać się 10-procentowym przedsiębiorcą i czerpać korzyści z budowy długoterminowych inwestycji przy minimalnym nakładzie czasu. A jeśli chcesz przeczytać całą książkę, możesz ją zamówić w jednej z księgarni internetowych:

Czemu nie warto być przedsiębiorcą?

Książka „10-procentowy przedsiębiorca” Patricka J. McGinnisa rozpoczyna się od analizy powodów, dla których niektórzy uważają, że nie warto być przedsiębiorcą. Autor wymienia takie czynniki jak trudne warunki życiowe, ryzyko bankructwa, rezygnację ze społecznego statusu oraz brak właściwego pomysłu na biznes.

Wskazuje również, że obawa przed porażką często odstrasza potencjalnych przedsiębiorców. A porażka w przedsiębiorczości bywa nieunikniona.

Korzyści z bycia 10-procentowym przedsiębiorcą

McGinnis podkreśla, że przedsiębiorczość nie musi oznaczać rezygnacji z etatu i poświęcenia całego życia na rozwój firmy. Autor przedstawia szereg korzyści, jakie można osiągnąć, stając się 10-procentowym przedsiębiorcą.

Należą do nich: posiadanie planu B na gorsze czasy, potencjalne długoterminowe korzyści z inwestycji, ciekawsze i bogatsze życie, budowanie trwalszej kariery opartej na przedsiębiorczości oraz dopasowanie przedsiębiorczości do własnego stylu życia, bez konieczności rezygnacji z niego.

10-procentowy przedsiębiorca, a freelancer

Nie należy mylić freelancingu z byciem 10-procentowym przedsiębiorcą. Freelancer dąży do zapewnienia sobie bieżących przychodów, dzięki którym będzie mógł się utrzymać. De facto pracuje więc etatowo, z tym, że sam jest swoim szefem.

10-procentowy przedsiębiorca posiada już stabilne źródło dochodu, dzięki któremu może zaspokajać życiowe potrzeby. Podejmuje się dodatkowych działań, aby budować długoterminowe inwestycje, z których będzie czerpać korzyści bez konieczności zamieniania czasu na pieniądze.

5 typów 10-procentowych przedsiębiorców

W książce wyróżnia się pięć typów 10-procentowych przedsiębiorców. Pierwszym z nich jest Anioł, który inwestuje przede wszystkim kapitał. Drugim jest Doradca, który inwestuje przede wszystkim wiedzę i umiejętności. Założyciel to typ przedsiębiorcy, który tworzy i zarządza własną firmą. Pasjonat traktuje przedsięwzięcie biznesowe jako dochodową pasję. Natomiast Studziesięcioprocentowy przedsiębiorca dywersyfikuje dochody z prowadzonej już firmy poprzez otwieranie kolejnych projektów.

McGinnis przedstawia różne strategie inwestowania dla każdego typu przedsiębiorcy. Wszystko sprowadza się do zidentyfikowaniu zasobów, które się posiada i zadecydowaniu, które z nich i w jakiej części chcemy przeznaczyć na inwestycję w 10%.

Jak zostać 10-procentowym przedsiębiorcą?

McGinnis przedstawia konkretne kroki, które należy podjąć, aby stać się 10-procentowym przedsiębiorcą:

  1. Zastanów się, do którego typu 10-procentowego przedsiębiorcy należysz.
  2. Zoptymalizuj posiadane zasoby, takie jak czas, kapitał finansowy i intelektualny.
  3. Wyszukaj i przeanalizuj projekty inwestycyjne, które pasują do Twojego planu 10%.
  4. Zaangażuj się w wybrane projekty zgodnie z wybranym typem 10-procentowego przedsiębiorcy.
  5. Wykorzystaj swoją sieć kontaktów do rozwijania swojego portfela inwestycyjnego.

Proces inwestycyjny 10-procentowego przedsiębiorcy w 5 krokach

Książka przedstawia również proces inwestycyjny w pięciu krokach:

  1. Pozyskiwanie – znajdź okazję biznesową.
  2. Selekcja – oceniaj, czy okazja pasuje do Twojego planu 10%.
  3. Due diligence – dokładnie przeanalizuj wybraną okazję.
  4. Decyzja – zdecyduj, czy chcesz się zaangażować czy zrezygnować.
  5. Udokumentowanie – formalne potwierdzenie podjętej decyzji.

Książka „10-procentowy przedsiębiorca: Stwórz swój mikrobiznes bez rezygnacji z etatu” oferuje praktyczne wskazówki dla osób, które chcą rozwijać swoje biznesowe aspiracje, jednocześnie zachowując stabilność finansową. Wykorzystując zasady opisane w książce, czytelnicy mogą zacząć budować swój własny mikrobiznes, inwestując zaledwie 10 procent swojego czasu i zasobów.

Co myślisz o tej książce i koncepcji?

Sprawdź, gdzie kupić
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że otrzymuję niewielką prowizję, kiedy ktoś dokona zakupu polecanej książki po kliknięciu w jeden z tych linków.
Kamil Bąbel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *