W ostatnim roku dużo czasu poświęciłem na naukę. Zainspirowany wpisem Jasona Kottke, postanowiłem stworzyć listę 52 rzeczy, których się nauczyłem w 2022 roku.

  1. Wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej to palindrom. Jeśli dodatkowo wyrażenie odwrócone o 180 stopni, wygląda tak samo jak przed odwróceniem, mamy do czynienia z ambigramem. W tym roku ambigramem była data 22.02.2022 02.20.22.
  2. Pracownicy intelektualni przełączają okna w komputerze średnio 373 razy dziennie, czyli co 40 sekund.
  3. Pomiędzy 25, a 75 rokiem życia korelacja pomiędzy wiekiem, a mądrością jest zerowa. To znaczy, że mądrość nie bierze się z doświadczenia, ale z refleksji nad doświadczeniem.
  4. Pierwszy elektryczny tramwaj w Europie zaczął kursować w Sarajewie w 1895 roku (Sarajewo było wtedy pod rządami Austro-Węgier).
  5. Waga wszystkich materiałów wyprodukowanych przez człowieka przekroczyła w 2020 roku wagę całej biomasy na Ziemi.
  6. W czasach największego rozkwitu Baku, funkcje naczelnych architektów miasta pełniło kolejno czterech Polaków: Józef Gosławski (architekt w latach 1892-1904), Kazimierz Skórewicz (architekt w latach 1904-1907), Józef Płoszko (architekt w latach 1907-1910) oraz Konstanty Borysoglebski (architekt w latach 1910-1914).
  7. Dla blisko 70% Polaków samochód jest ich wizytówką, a 55% nazwałoby go przyjacielem.
  8. 15% wszystkich wyszukiwań w Google to nowe zapytania, które nigdy wcześniej nie były wpisywane w wyszukiwarkę.
  9. W czasie 113 lat istnienia TOPR na służbie zginęło 8 ratowników (pięciu bezpośrednio w akcji ratunkowej). [Beata Sabała-Zielińska, „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”, 2018]
  10. Scope creep to tendencja do niekontrolowanego rozrastania się zakresu projektu w czasie jego realizacji.
  11. W 2022 przeprowadzono symulację obrony planetarnej naszego globu. Misja NASA DART zakończyła się sukcesem – udało się zmienić tor lotu asteroidy w przestrzeni kosmicznej.
  12. Google Street View daje możliwość pływania łodzią po Krakowie.
  13. Kilka amerykańskich korporacji motoryzacyjnych na czele z General Motors przyczyniło się do upadku systemów tramwajowych w USA po II wojnie światowej. Spisek nazywany jest wielkim amerykańskim skandalem tramwajowym.
  14. Gdyby Iga Świątek wyszła za Rafaela Nadala, to byłaby Nadal-Świątek.
  15. Ze statystyk wynika, że kierowcy samochodów elektrycznych powodują o 50% więcej zdarzeń drogowych, niż kierowcy aut z silnikami spalinowymi. Powodem jest najprawdopodobniej duże przyspieszenie.
  16. Kiedy mrówki zgubią ślad feromonowy roju, zaczynają podążać za sobą nawzajem, kręcić się w kółko i w wyniku tego mogą umrzeć z wycieńczenia.
  17. W 1989 roku, 2 miliony ludzi z Litwy, Łotwy i Estonii chwyciły się za ręce i utworzyły, długi na 675 km, ludzki łańcuch, łączący wszystkie trzy kraje. Był to masowy protest przeciwko sowieckiej opresji krajów bałtyckich.
  18. Powstała wyszukiwarka, której algorytm zamiast skupiać się na najpopularniejszych wynikach, prezentuje te o największym znaczeniu naukowym.
  19. W Kudowej-Zdroju mieści się Kaplica Czaszek, której wnętrze zdobione jest ludzkimi szczątkami.
  20. Wysokie ceny skutkują wzrostem kradzieży. W jednym ze sklepów w Nowej Hucie w ciągu miesiąca zginęło 60 kostek masła.
  21. Holendrzy jedzą kanapki z posypką cukrową.
  22. Istnieje strona na której można sprawdzić ostatnie słowa z kokpitów samolotów tuż przed rozbiciem.
  23. W ciągu całego swojego życia spędzamy łącznie 153 dni na szukaniu 198 743 rzeczy, które zgubiliśmy.
  24. Aby policzyć, czy bardziej opłaca się kupić jedną dużą pizzę, czy dwie małe można skorzystać z gotowego kalkulatora.
  25. Najmniejsza książka świata mierzy 0,07mm x 0,1mm.
  26. Oskar Kolberg został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
  27. 14 grudnia 1966 roku w czołowym zderzeniu dwóch autokarów zginęło 6 aktorów Teatru Rozmaitości w Krakowie.
  28. Złoty księżyc pomiędzy dwoma ułamanymi mieczami na niebieskim tle to szlachecki herb Trzaska.
  29. 4 uznane do tej pory style w pływaniu do tyłu to: raczek, reversożabol, odwrotny kraul i ważka.
  30. Podczas Sylwestra w Grecji, kroi się noworoczne ciasto. Kawałek zawierający ukrytą monetę oznacza pomyślność dla osoby, która go znalazła.
  31. Isaiah Berlin wyróżnił 2 koncepcje wolności: wolność negatywną i wolność pozytywną.
  32. Można nabić 12 tys. kroków, jadąc marszrutką z Tbilisi do Stepancmindy.
  33. Dørstokkmila to norweskie określenie na trudność w zrobieniu pierwszego kroku (mila progowa).
  34. Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, który ma pomóc w krążeniu limfy w organizmie.
  35. Dezodoranty zawierające sole glinu zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi.
  36. Aby zjeść zamarznięte jedzenie, należy najpierw chwycić je zębami, tak, aby nie dotykało ust i języka (może się przykleić), a następnie chuchać, aż się odmrozi. [Valerjan Romanovski, „Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem”, 2021]
  37. Kartologia to dziedzina kartografii, zajmująca się teorią przekazu kartograficznego, kartoznawstwem, historią kartografii i metodyką kartograficzną.
  38. Prakseologia to nauka praktycznego działania.
  39. W procesie nauki może powstać jeden z 3 „produktów” nauki: baza wiedzy (zapamiętane informacje), procedura (schemat postępowania) lub umiejętność (wynik celowej praktyki).
  40. Istnieje możliwość skonstruowania prostego komputera bez elektryczności (z użyciem przepływu wody). [Ryan North, „Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce”, 2020]
  41. W damskiej odzieży guziki przyszyte są po lewej stronie. W męskiej – po prawej. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż w momencie pojawienia się guzików, były one towarem luksusowym. Zamożni mężczyźni ubierali się zazwyczaj sami, natomiast kobiety były ubierane przez służące. Guziki po lewej stronie były dla służących ułatwieniem. [Robert K. Frank „Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy”, 2009]
  42. Patronami 1039 ulic w Krakowie są mężczyźni, a zaledwie 85 – kobiety.
  43. Prawdopodobnie wszyscy ludzie z niebieskimi oczami pochodzą od jednego wspólnego praprzodka.
  44. Jedzenie roślinne jest najczęściej marnowane. Wśród marnowanej żywności produkty roślinne stanowią 85%, a produkty odzwierzęce 15%.
  45. Wkrętarka pracuje średnio przez 0,003% roku, a transporter dla kota przez 0,03%.
  46. Drożdże unoszą się naturalnie w powietrzu. Te w sklepie zostały skolonizowane i „wytrenowane” do szybszego pączkowania. [Ryan North, „Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce”, 2020]
  47. Dorosła mysz posiada 16 zębów.
  48. Azerbejdżan jest jednym z najbardziej laickich krajów muzułmańskich. 45% młodych ludzi (między 18, a 35 rokiem życia) nie brało udziału wcale lub prawie wcale w obrządkach religijnych.
  49. Cena katalogowa najdroższego zestawu LEGO to 3999,99zł.
  50. Wcale nie trzeba pić 2 litrów wody dziennie.
  51. Liczba wyświetleń w Google Search Console jest próbkowana z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników.
  52. 1 stycznia 2023 Chorwacja wejdzie do strefy Euro.

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie spodobało Ci się. Co miesiąc wysyłam kilka tego typu ciekawostek w moim newsletterze. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się.

Kamil Bąbel

4 komentarze do “52 rzeczy, których nauczyłem się w 2022 roku”

  1. Ogromnie mi miło, że udało mi się przybliżyć Ci noworoczną tradycję w Grecji! Dziękuję pięknie i zapraszam Cię do spróbowania vasilopity – to naprawdę proste i pyszne ciasto, trzeba tylko uważać, żeby nie przejeść zawartego w nim kapitału 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *