Chociaż określam się mianem minimalisty i regularnie staram się pozbywać niepotrzebnych rzeczy, od zawsze miałem problem z przedmiotami sentymentalnymi. Lubiłem zbierać unikatowe prezenty, certyfikaty z różnych szkoleń, medale z biegów itp. Nie potrafiłem się z nimi rozstać.

Zdarzało się, że oglądałem je wyłącznie przy przeprowadzkach. Nie wiedziałem za bardzo, co z nimi zrobić, ale czułem, że muszę je posiadać. Nie wiem, co sobie wtedy myślałem. Pewnie, że zostanę kimś pokroju Adama Małysza i że ktoś zrobi muzeum, w którym wystawi te wszystkie pamiątki.

W końcu, przy kolejnej już przeprowadzce pomyślałem sobie: Na cholerę mi to?

Zacząłem się zastanawiać, jak pozbyć się rzeczy, do których mam sentyment.

Po czasie wiem, że nie było wcale tak trudno się z nimi rozstać. Dlatego przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek, jak oczyścić przestrzeń z sentymentalnych przedmiotów i prowadzić bardziej minimalistyczne życie.

Jak pozbyć się rzeczy, do których jesteśmy emocjonalnie przywiązani

Zacznij od wyrzucenia czegoś innego

Nie wyciągaj od razu największej armaty. Zacznij od pozbycia się czegoś, czego rzeczywiście nie chcesz już mieć w swoim otoczeniu. Zobaczysz dzięki temu, jak decluttering wpływa na Twoje samopoczucie. Nabierzesz pewności siebie i poznasz korzyści z uporządkowania przestrzeni.

Rzeczy sentymentalne zostaw na później.

Wiem, że to przewrotna rada akurat w tym artykule, ale zaufaj mi. Na początku trudno jest nawet rozstać się z rzeczami, które nie mają dla nas wartości. Dzieję się tak, ponieważ już sam fakt posiadania sprawia, że bardziej cenimy dany przedmiot (udowodnił to w swoich badaniach Daniel Kahneman).

Zrób zdjęcia sentymentalnych przedmiotów

Tak naprawdę nie chcemy mieć rzeczy. Chcemy mieć wspomnienia, które się z nimi wiążą.

Jeśli to zrozumiesz, będzie Ci łatwiej spojrzeć na te same przedmioty już bez sentymentu.

Nie musisz się pozbywać wspomnień.

Jest prosty sposób, żeby wyrzucić rzeczy, ale zachować wspomnienia. Po prostu zrób im zdjęcie. Posiadanie pamiątki w formie cyfrowej fotografii zmniejszy barierę przed pozbyciem się danej rzeczy.

Zanim wszystkie moje szkoleniowe certyfikaty trafiły do kosza na makulaturę, zeskanowałem je. Od tamtej pory nie czułej jednak potrzeby, żeby przeglądać te pliki. W razie czego, mam je jednak na dysku i będę mógł do nich wrócić.

Jak pozbyć się rzeczy, do których mamy sentyment?
Cyfrowe zdjęcie pozwala zachować wspomnienia bez zachowywania fizycznych przedmiotów.

Pozbywaj się rzeczy stopniowo

Im więcej sentymentalnych przedmiotów posiadasz, tym trudniej będzie Ci się z nimi rozstać.

Możesz odczuć ogromną barierę przed podjęciem tego kroku.

Nie wyrzucaj wszystkiego na raz. Pozbądź się na początek jednej rzeczy, aby oswoić poczucie straty. Z kolejnym przedmiotem pożegnaj się dopiero, kiedy zapomnisz o poprzednim.

Stopniowe działanie zmniejsza bariery psychiczne i pozwala dostrzec, jak na Ciebie działa odzyskana przestrzeń.

W ten sposób nabierasz pewności z każdym kolejnym krokiem.

Schowaj to, zanim wyrzucisz

Masz coś na co patrzysz codziennie? Przewidujesz, że będziesz się czuć dziwnie, kiedy to zniknie?

Nie wyrzucaj tego od razu.

Schowaj taką rzecz w miejscu, do którego nie zaglądasz. (Ustaw sobie tylko przypomnienie w kalendarzu, bo przedmioty wyniesione na strych lub do piwnicy lubią zostawać tam na wieki).

Jeśli przez miesiąc, dwa, albo sześć nie będziesz mieć potrzeby, aby przynieść ją z powrotem, to prawdopodobnie w kolejnych miesiącach też się to nie wydarzy. Przez ten czas prawdopodobnie zmniejszy się też emocjonalne przywiązanie do przedmiotu, więc łatwiej Ci będzie się z nim rozstać.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest poproszenie bliskiej osoby, aby ukryła to za Ciebie pod Twoją nieobecność.

Courtney Carver, autorka książki „Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej” na zmianę ze swoim mężem chowają sobie różne przedmioty, tak aby druga osoba o tym nie wiedziała. W wielu przypadkach brak nawet nie zostaje dostrzeżony. To dla nich wyraźny znak, że dany przedmiot w rzeczywistości nie był dla nich aż tak ważny.

Pozwól przedmiotom przepływać

Często otrzymujemy drobne prezenty, pocztówki z wakacji, miłe liściki, albo inne przedmioty, których nie chcemy wyrzucać. Dlaczego? Ponieważ… no właśnie… mamy je od kogoś.

Nawet jeśli wiemy, jak pozbyć się rzeczy, które są nasze, możemy mieć problem z pamiątkami, które przypominają nam o kimś.

Problem w tym, że przedmiot nie zastępuje nam relacji.

Jak podejść do tego problemu?

Pozwól przedmiotom przepływać przez Twoją przestrzeń. Przyjmuj prezenty z wdzięcznością, ale nie zatrzymuj ich, jeśli nie pasują do Twojego stylu życia.

Możesz zostawić sobie jedną rzecz (np. wspólne zdjęcie, które umieścisz w albumie), a pozostałym daj możliwość odejścia.

Pomyśl, czy możesz dać im drugie życie, oddając je na cele charytatywne, albo przekazując do ośrodków kultury. To zdecydowanie ułatwi Ci rozstanie.

Daj sobie czas na porządkowanie sentymentalnych przedmiotów

Podjęcie decyzji o pozbyciu się rzeczy, do których czujemy sentyment, nigdy nie będzie proste. Stosując powyższe rady, zmniejszysz opór przed działaniem.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze musisz robić wszystko na już. Jeśli czujesz, że potrzebujesz czasu, aby „pożegnać się” z pamiątkami, daj sobie ten czas.

Jeśli chcesz zgłębić temat organizacji, odsyłam Cię do mojego ebooka Zorganizuj przestrzeń raz, a dobrze! Opisałem w nim cały proces organizacji od identyfikacji przedmiotów, które posiadasz po ich właściwe uporządkowanie.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że otrzymuję niewielką prowizję, kiedy ktoś dokona zakupu polecanej książki po kliknięciu w jeden z tych linków.
Kamil Bąbel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *