Każdy dzień jest dla nas wyzwaniem, mamy masę spotkań w pracy, projektów na uczelnię lub do szkoły, ale jak w tym czasie znaleźć czas dla siebie. Wiele osób szuka rozwiązania planująć swój dzień, ale jak to zrobić przy przyniosło to oczekiwane rezultaty? Przedstawiamy Wam kilka pomysłów:
- Po pierwsze zapisuj wszystkie swoje pomysły jakie wpadły Ci do głowy. Kiedy zaczynasz planować dzień, tydzień warto wypisać wszystkie obowiązki, które masz zrobić danego dnia. Zrobienie tak zwanego brain strom pozwoli Ci na ocenienie poszczególnych zadań i dokonywanie zmian w planie dnia.
- Po drugie oddziel życie zawodowe od życia osobistego. Wokół nas są osoby, które poświęcają bardzo dużo czasu na pracę, przez co nie mają czasu dla siebie tracąc przy tym równowagę psychiczną. Oddzielając pracę od życia osobistego pomoże nam stać się szczęśliwym człowiekiem.
- Po trzecie ustal swoje priorytety. Kiedy planujesz swój dzień zwracaj uwagę na rzeczy, które są dla ciebie bardzo istotne. Dzięki temu będziesz wiedzieć co możesz zrobić teraz, a jakie rzeczy odłożyć na później.
- Po czwarte pamiętaj o przerwach. Przerwy w ciągu dnia są bardzo istotne, ponieważ pomogą Ci odpocząć, złapać oddech, ale przede wszystkim napędzi Cię do dalszego działania.
- Po piąte zaplanuj swój dzień. Po zapisaniu swoich zajęć nie musisz obciążać swojej pamięci obowiązkami. W twojej głowie nie panuje chaos, a wręcz porządek i spokój.
Strategie planowania
Pierwsza strategia jest dość popularna i polega na wpisywaniu wszystkiego do kalendarza stąd nazwa – strategia kalendarzowa. Pomaga ona rozplanować rzeczy godzinowo i co trzeba zrobić. Na przykład o godzinie 18-tej umówiłam się z koleżanką na siłownie. Strategia kalendarzowa jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy od plusów:
- wszystko znajduję się w jednym miejscu,
- nie jest uzależniony od prądu, możesz korzystać z niego podczas awarii prądu,
- ręczne zapiski zwiększają aktywność mózgu i są lepiej przyswajane.
Jeśli chodzi o minusy to możemy wspomnieć o:
- chaotyczny zapis, który sprzyja pogubieniu się,
- poczucie wiecznego zapracowania.
Drugi sposób to strategia ryczałtowa. Ma ona bardzo dużo funkcji. Obowiązkom można przepisać datę, godzinę oraz okres realizacji. Inny zalety takiej strategii to:
- wygoda,
- przejrzystość,
- szybkie w obsłudze.
Aplikacje, które pomagają w planowaniu dnia
- Kalendarz Google – dostępny jest dla posiadaczy konta Google. Używać można go na smartfonie posiadający system Android, dzięki czemu już nigdy nie zapomnisz o żadnych spotkaniach lub projektach,
- Nozbe – została opracowana przez Michała Śliwińskiego pomaga ona w organizacji spraw i zarządzaniu listami projektów bądź zadań,
- Trello – to darmowa aplikacja, która pozwala na dzielenie zadań na ich charakter oraz przypisywanie do poszczególnych grup.
Jak zaplanować dzień – podsumowanie
Podsumowując, aby dobrze zaplanować dzień warto skorzystać z tych pięciu kroków:
- Wypisz wszystkie pomysły.
- Podziel je kategoriami (rzeczy ważne, mniej ważne).
- Rozdziel życie zawodowe od osobistego.
- Pamiętaj o przerwie.
- Ciesz się wolnymi chwilami!
Jakie są Twoje sposoby planowania dnia? Daj znać w komentarzu.
Sprawdź również, jak zaplanować projekt.
- Jak więcej się ruszać? - 14 maja 2022
- Jak zaplanować sobie dzień - 20 kwietnia 2022
- Jak ograniczyć social media i odzyskać kontrolę nad swoim czasem? - 13 marca 2022