Skończyłem 30 lat. Jasny gwint! Co za wiadomość! 30… Niby tylko liczba, ale jednak zmusza do chwili refleksji. Spojrzałem więc wstecz i przygotowałem listę 30 rzeczy, które zrobiłem przed 30 urodzinami (i które Ty też możesz zrobić).

Okres pomiędzy osiemnastym, a trzydziestym rokiem życia jest niezwykle interesujący. Najpierw wyprawiasz imprezę, na której świętujesz dorosłość, a za chwilę masz pracę, kredyt na dom, dzieci na wychowaniu, rachunki do zapłacenia i psa do wyprowadzenia.

Randomowi ludzie w Internecie z pewnością powiedzą Ci, co należy robić w wieku 30 lat. Ja na przykład dowiedziałem się, że jazda na rowerze w tym wieku jest dziwna.

źródło: quora.com

Nie zamierzam być jednym z tych internetowych mądrali. Nie musisz zrobić niczego z poniższej listy, aby Twoje życie było ciekawe. Ale jeśli masz dwadzieścia kilka lat i szukasz inspiracji, potraktuj tę listę jak bufet – możesz wziąć z niej, co wydaje Ci się najsmaczniejsze. Jak zjesz i będzie Ci smakować, możesz sobie dołożyć. Częstuj się:

Lista 30 under 30

1. Wejdź na drzewo

Zacznij od czegoś prostego. Czegoś, co masz w zasięgu ręki. Czegoś, co daje dziecięcą radość i czystą satysfakcję.

2. Baluj do rana

Może dziś trudno to sobie wyobrazić, ale niedługo wytrzymanie do północy w Sylwestra będzie sporym wyzwaniem. Póki masz energię na całonocne wypady, korzystaj. To wcale nie musi być wypad do pubu na piwo.

3. Przebiegnij maraton

Wprawdzie maraton można też przebiec, jak się ma 30 lat, ale wtedy musisz zacząć przygotowania od wizyty u fizjoterapeuty. 20-latek nie musi myśleć, że strzelają mu kolana. Po prostu biegnie.

maraton

4. Zbuduj przyjaźnie

Masz możliwość poznawania ogromnej liczby ludzi. Znajdziesz wśród nich takich, z którymi będziesz dzielić zainteresowania, przekonania i swój wolny czas.

5. Oddaj krew

Altruizm zapewnia przetrwanie naszego gatunku tysięcy lat. Nie bądź egoistą. Zrób coś dla społeczeństwa.

6. Skocz na bungee albo ze spadochronem

Poczuj, co to adrenalina. Możesz też wykonać obie te czynności (ale nie jednocześnie).

Skok Marzeń

7. Zakochaj się

Po prostu.

8. Zdaj prawo jazdy

Nawet jeśli nie jeździsz samochodem. Kiedyś na pewno Ci się przyda. Np. jeśli będziesz chcieć zrealizować punkt dziewiąty.

9. Jedź na roadtrip

W czasie studiów masz najdłuższe wakacje w życiu (oczywiście, jak zdasz sesję w pierwszym terminie). Wykorzystaj to na kilkutygodniową objazdówkę.

10. Skończ w końcu pisanie tej książki

Zrób coś, co może dać Ci długotrwałe poczucie satysfakcji. Nie masz o czym pisać? Zrealizuj najpierw punkt dziewiąty i już będziesz mieć.

11. Naucz się przyrządzać swoje popisowe danie

Rozmowy przy wódce i chipsach w pewnym wieku są już passé. Potrzebujesz czegoś bardziej wysublimowanego na imprezę z przyjaciółmi, wizytę rodziców lub teściów, albo romantyczną kolację z ukochaną_ym.

12. Znajdź sobie hobby

Próbuj nowych rzeczy, doświadczaj, ciesz się tym. Może coś wyda Ci się szczególnie interesujące. Pójdź za tym przeczuciem.

13. Zacznij inwestować

Po pierwsze, im wcześniej zaczniesz, tym większy zwrot uzyskasz w przyszłości. Po drugie, nauczysz się akceptować ryzyko. Z roku na rok ludzie stają się bardziej ostrożni i powściągliwi.

14. Zapisz się na wolontariat

Robienie bezinteresownych rzeczy dla innych to radość i satysfakcja, a dodatkowo możliwość poznania ludzi podobnych do Ciebie. Możesz więc przy okazji zrealizować punkty 4. i 7. 😉

15. Wystąp przed (dużą) publicznością

Kto wie, może już niedługo zostaniesz politykiem_czką, artystą_ką lub inną ciekawą osobą i ktoś zaprosi Cię na wystąpienie. Lepiej zawczasu zaprzyjaźnić się z tremą.

Kamil Bąbel

16. Stwórz sobie tradycję

Coś, co będziesz powtarzać np. raz w tygodniu, raz w miesiącu, raz w roku, albo przy konkretnych okazjach (np. urodzinach znajomych). Niech to będzie na tyle przyjemne i zabawne, że wszyscy będą oczekiwać tego momentu.

17. Naucz się tańczyć

Bo jak nie teraz, to kiedy?

18. Wyrusz w samotną podróż

Podróże z kimś są super, ale jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o samej_ym sobie, zorganizuj samotny wypad. Najlepiej z użyciem siły własnych mięśni – pieszo, rowerem, kajakiem czy hulajnogą.

19. Pójdź do opery lub filharmonii

Albo do obu tych miejsc. Nawet jeśli nie zamierzasz tam nigdy wracać.

20. Skontaktuj się ze swoim idolem

Ktoś ukształtował Twoje poglądy i zachowania? Postaraj się nawiązać z tą osobą kontakt i docenić jej wpływ na Ciebie. Nie martw się, nie zje Cię, nie jesteś już dzieckiem.

21. Spróbuj autostopu

Autostop uczy dwóch ważnych życiowych umiejętności: zaufania do innych i ograniczonego zaufania do innych. Poza tym to fantastyczna przygoda.

Słowenia

22. Zrób coś głupiego, zanim dotrze do Ciebie, że to bez sensu

Pisząc „coś głupiego” mam na myśli coś, w czym „Ok, Google!” nie pomoże (telefon do ex i kupienie za małej ilości alkoholu się nie liczą). To powinno być coś w stylu Cheese Rolling Competition.

Naprawdę, z osteoporozą już tego nie spróbujesz. Alternatywnie…

23. Popływaj nago

Są miejsca, w których możesz legalnie popływać w stroju Adama. Podobno są jakieś korzyści z takiego pływania, np. wzrost pewności siebie i brak konieczności pamiętania o zabraniu stroju kąpielowego. Przede wszystkim jednak jest to przyjemne i niezapomniane doświadczenie.

24. Śpij pod gołym niebem

Oglądanie gwiazd podczas zasypiania to jest coś, co warto przeżyć. A potem budzi Cię wschód słońca…

nocleg pod gwiazdami

25. Naucz się jeździć na nartach lub snowboardzie

W wyniku ocieplenia klimatu już niedługo możemy nie mieć śniegu, więc korzystaj, póki jest.

27. Jedz słodycze

Ogólnie jedz to, co lubisz. Miej coś z tego życia. Potem już tylko diety, mięsień piwny i brak zębów.

26. Spróbuj morsowania

Jest sporo korzyści z przebywania w zimnej wodzie. Oto niektóre z nich.

morsowanie

28. Znajdź sobie życiową filozofię

Człowiek potrzebuje narzucić sobie jakieś zasady. Potrzebuje jakiegoś ukształtowanego sposobu myślenia i działania. Możesz wybierać spośród filozofii starożytnych, licznych filozofii współczesnych lub stworzyć własną.

29. Zawsze zostawiaj sobie trochę wolnego miejsca na spontaniczność

Życie każdego dnia podsuwa mnóstwo okazji na zrobienie czegoś ciekawego. Pozostaw sobie przestrzeń, aby móc je czasem zaakceptować.

30.

Kamil Bąbel

4 komentarze do “30 rzeczy, które możesz zrobić przed 30 urodzinami”

  1. A zrealizowałeś punkt 7 przy okazji wolontariatu? 😉 Cieszę się, że nasze drogi się spotkały. Jeśli będziesz się wybierać do Czech, odezwij się – w okolicy Wyszkowa na Morawie masz nocleg 😉

    1. Z radością odpowiadam: tak!
      Dziękuję za zaproszenie. Mam nadzieję, że uda mi się z niego skorzystać. Pozdrowienia z Krakowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *