43% Polaków nie ma żadnych oszczędności finansowych. Oznacza to, że praktycznie co druga osoba po utracie pracy nie ma żadnych środków na przeżycie. Dlatego w tym artykule powiem Ci, jak zaoszczędzić 10 000 zł w rok, nawet jeżeli zaczynasz od zera.

10 000 zł dla jednych może wydawać się śmieszną kwotą. Jeśli jednak nie masz odłożonej nawet złotówki, pięciocyfrowa suma może zmienić Twoje bezpieczeństwo finansowe.

Brak oszczędności to balansowanie na granicy ryzyka. Teoretycznie udaje Ci się przeżyć od pierwszego do pierwszego, ale w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, nie masz żadnego zabezpieczenia.

Co by było, gdybyś stracił_a pracę?

Albo gdyby trzeba było ponieść jakiś większy, nieprzewidziany wydatek?

Oszczędności dają Ci poczucie bezpieczeństwa, mniej stresu i większe możliwości.

Posiadając 10 tysięcy „w kieszeni”, masz z jednej strony poduszkę finansową na czarną godzinę, ale z drugiej możesz też zrealizować jakieś marzenie, albo zacząć inwestować.

Może się to wydawać trudne, ale zaraz zobaczysz, że przy stałych zarobkach, jesteś w stanie odłożyć pięciocyfrową kwotę.

Kiedy byłem jeszcze na studiach i nie miałem stałej pracy, w pół roku zaoszczędziłem około 4000 zł na realizację największej przygody w moim życiu. Natomiast w ostatnim czasie, na przestrzeni około półtora roku, zasiliłem swój rachunek maklerski kwotą 15 tys. złotych, które odkładałem z miesiąca na miesiąc.

(Nie, nie jestem programistą).

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest zbudowanie poduszki finansowej, inwestowanie czy spełnianie marzeń, możesz skorzystać z tej metody, aby odłożyć środki na ten cel.

Trzymając się pewnych zasad, jesteś w stanie nakarmić swój rachunek oszczędnościowy napływem świeżej gotówki.

No więc skąd wziąć te dziesięć koła?

Zacznijmy od prostej matematyki.

Jak zaoszczędzić 10 tysięcy złotych? Wyliczenia

Duże liczby robią wrażenie, bo są duże. Spróbujmy je nieco zmniejszyć.

10 000 zł rocznie to około:

 • 833 zł miesięcznie,
 • 192 zł tygodniowo,
 • albo 27,40 zł dziennie.

Oznacza to, że odłożenie 10 tysięcy sprowadza się do oszczędzania 27,40 zł dziennie.

To wciąż może wydawać się sporo.

Spójrz na to jednak w ten sposób: to kwota, jaką możesz dziś zapłacić za schabowego z ziemniakami i mizerią w podrzędnej restauracji.

Wystarczy, że znajdziesz 3-5 sposobów, aby zaoszczędzić na każdym 5-10 zł dziennie.

Rusz głową! Wykaż się kreatywnością! Szukaj sposobów na zaoszczędzenie 5-10 zł. To właśnie te małe kwoty na koniec roku tworzą spore sumy.

Za chwilę podam Ci kilka sposobów na tego typu oszczędności. Wcześniej jednak zastanówmy się, jaką ścieżkę możesz obrać?

Dwie strategie oszczędzania

Oto dwa sposoby na odkładanie pieniędzy. Różnią się kolejnością wykonywania czynności. Żadna z nich nie jest idealna, ale obie zaprowadzą Cię prostą drogą do celu zaoszczędzenia 10 000 zł.

Jak zaoszczędzić 10 000 zł

Bezpieczna

W opcji bezpiecznej najpierw oszczędzasz pieniądze, a potem deponujesz je na rachunku oszczędnościowym.

Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale jeśli chcesz oszczędzać, załóż sobie osobne konto oszczędnościowe. Pieniądze na rachunku rozliczeniowym lubią się rozpływać.

Załóżmy, że dzięki zmianie umowy na telefon, szacujesz swoje oszczędności na 10 zł miesięcznie. W związku z tym, po podpisaniu nowej umowy przelewasz 120 zł (10 zł x 12 miesięcy) na rachunek oszczędnościowy.

Dzięki temu na konto oszczędnościowe wpadają w zasadzie tylko te środki, które rzeczywiście udało Ci się zaoszczędzić.

Zagrożenie jest takie, że nie zawsze będziesz o tym pamiętać.

Skuteczna

Preferuję drugą metodę. Polega na tym, że ustawiasz sobie przelew stały na określoną kwotę. Możesz realizować przelew 27,40 zł dziennie, 192 zł tygodniowo lub 833 zł miesięcznie.

Osobiście mam obecnie ustawione comiesięczne zlecenie stałe na kwotę 833 zł.

Jeśli wiesz, że nie możesz przeznaczyć tych środków na konsumpcję, aktywnie szukasz możliwości uzupełnienia tej różnicy przez oszczędzanie lub dodatkowe źródła dochodu.

Przy tej metodzie może się zdarzyć gorszy miesiąc, kiedy trzeba będzie część środków wypłacić na pokrycie jakiegoś wydatku.

Ale w sumie… po to są oszczędności, prawda?

15 sposobów, aby zaoszczędzić 10 000 zł bez drastycznych kroków

Największe obszary wydatków w gospodarstwach domowych to zakupy, mieszkanie i transport. Aby odłożyć 10 tysięcy, nie trzeba jednak się przeprowadzać, ani sprzedawać samochodu.

Pokażę Ci teraz, jak zaoszczędzić 10 tysięcy złotych, redukując drobne wydatki.

Zaoszczędzenie 5 zł tutaj i 10 zł tam pozwala osiągnąć poziom 27,40 zł dziennie. Przedstawiam poniżej kilka moich sposobów, dzięki którym jest to możliwe.

Podałem też szacowane oszczędności, które udało mi się dzięki nim osiągnąć. Oczywiście u Ciebie te wartości mogą być inne.

pomysły jak zaoszczędzić 10 tysięcy złotych

1. Robienie zakupów raz w tygodniu

Może się to wydawać głupie, ale robienie większych zakupów raz w tygodniu, jest bardziej opłacalne, niż codzienne chodzenie do sklepu. Z kilku powodów:

 • Zmusza do planowania posiłków.
 • Zakupy w dyskontach pozwalają uzyskać niższe ceny za te same produkty.
 • Oszczędzasz czas spędzany na zakupach.
 • Oszczędzasz paliwo (jeśli na zakupy jeździsz samochodem).
 • Rzadziej kupujesz niepotrzebne rzeczy pod wpływem impulsu.

Szacowana oszczędność: 200 zł / msc

2. Przygotowywanie posiłków do pracy

Zamawianie posiłków to spory pożeracz pieniędzy. Nic nie stoi na przeszkodzie zamówienia jedzenia, albo wyjścia na lunch od czasu do czasu, ale jeśli chcesz zaoszczędzić, naucz się podstaw meal prep, czyli przygotowywania posiłków z wyprzedzeniem.

Szacowana oszczędność: 100 zł / msc

3. Post przerywany

Post przerywany, czyli jedzenie posiłków w określonych okienkach czasowych, stosowany jest przede wszystkim w celach poprawy zdrowia i sylwetki. (Sprawdź, czy post przerywany jest dla Ciebie) Efektem ubocznym jest jednak oszczędność czasu i pieniędzy.

Ośmiogodzinne okienko żywieniowe, które obecnie stosuję, sprawia, że jestem w stanie zjeść 3 posiłki, zamiast standardowych pięciu. Przygotowanie trzech większych posiłków jest tańsze niż pięciu mniejszych.

Szacowana oszczędność: 120 zł / msc

4. Poruszanie się pieszo lub rowerem na krótkie dystanse

Osobiście od dłuższego czasu nie korzystam na co dzień z samochodu. Rozumiem jednak, że są osoby, które mają taką potrzebę. Nie ma jednak sensu wsiadać za kółko, jeśli cel podróży oddalony jest o kilometr. To 10 minut spaceru, albo 4 minuty jazdy rowerem. Nie wspominam o korzyściach zdrowotnych.

Idąc krok dalej, możesz zacząć dojeżdżać rowerem do pracy, jeśli tylko masz taką możliwość.

Szacowana oszczędność: 100 zł / msc

5. Kupowanie biletów na pociąg z wyprzedzeniem

Z uwagi na punkt wcześniejszy, dłuższe dystanse pokonuję zazwyczaj pociągiem. W obecnym systemie sprzedaży biletów PKP Intercity, kupując bilet z wyprzedzeniem, można zaoszczędzić nawet 45% ceny bazowej.

Natomiast jeśli jedziesz z kimś, albo wiesz, że ktoś ze znajomych też będzie jechał w tym czasie pociągiem, warto skorzystać z promocji Taniej z bliskimi, która uprawnia do 30% zniżki w przypadku podróży minimum 2 osób.

Szacowana oszczędność: 30 zł / msc

6. Korzystanie z lokat i obligacji

Powiesz zapewne: Lokaty nawet nie pokrywają inflacji!

Zgoda, ale zwróć uwagę na 3 ważne aspekty:

 1. Większość ludzi traci na bardziej ryzykownych inwestycjach.
 2. Z dwojga złego, lepiej mieć na koniec miesiąca dodatkowe 20 zł, niż nic.
 3. Nigdy nie wkładasz 100% oszczędności w inwestycje. Warto mieć trochę gotówki na koncie.

Szacowana oszczędność: 20 zł / msc

7. Dodatkowe źródła dochodu

Dodatkowa gotówka pozwala wygenerować nadwyżkę dochodu, którą możesz zaoszczędzić. Przykładem jest ten blog, poprzez który od czasu do czasu wpada na moje konto kilka złotych.

Zarobki z takich dodatkowych źródeł mogą być mniejsze lub większe, ale dla uproszczenia przyjmijmy, że na początku można spokojnie osiągnąć poziom 100 zł na miesiąc.

Szacowana oszczędność: 100 zł / msc

8. Promocja na kawę

Jeśli regularnie chodzisz na kawę do kawiarni i nie chcesz z tego rezygnować, warto się zorientować czy dane miejsce oferuje rabaty dla stałych klientów.

Rozwiązania są różne: mogą to być karty lojalnościowe, promocje w aplikacji mobilnej, albo abonament na kawę.

Szacowana oszczędność: 8zł / msc

9. Zmiana operatorów mediów

Dostawcy mediów, w szczególności telekomunikacyjnych chcą regularnie zwiększać ceny regularnie płacącym klientom.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, żeby zadzwonił do Ciebie telemarketer z przedłużeniem umowy i zaproponował niższą lub chociaż tę samą stawkę? Mi też nie. Zawsze dostajemy droższą ofertę.

Dlatego w takich momentach warto rozeznać się na rynku i sprawdzić ceny u innych dostawców. Często za przeniesienie się dostaniemy dodatkowy bonus, bo firmom zależy na przejmowaniu klientów konkurencji.

Szacowana oszczędność: 10 zł / msc

10. Regularne sprzedawanie niepotrzebnych rzeczy

Czasami chowamy po szafach różne przedmioty, z których już nie korzystamy. Pozbycie się ich nie tylko uwalnia przestrzeń i ułatwia organizację, ale też pozwala nieco zarobić.

O tym, jak się do tego zabrać, pisałem tutaj.

Szacowana oszczędność: 5 zł / msc

11. Przemyślane prezenty

Staram się nie dawać prezentów, które po otwarciu trafią w kąt. Zachęcam też innych, żeby nie kupowali mi takich prezentów.

Jest sporo pomysłów na wyjątkowe, tanie i ekologiczne prezenty. Nie wydasz na nie fortuny, a dadzą obdarowanym znacznie większą radość.

Szacowana oszczędność: 25 zł / msc

12. Samodzielne wykonywanie prostych napraw

Naprawienie cieknącego kranu lub wymiana dętki w rowerze to 15 minut pracy. Za wynajęcie specjalisty zapłacisz co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Oczywiście takie prace wymagają nabycia odpowiednich umiejętności. Nie wszystko też będziesz w stanie zrobić samodzielnie.

Na szczęście masz Internet. Z pięciominutowych filmów na YouTube’ie dowiesz się wszystkiego.

Szacowana oszczędność: 5 zł / msc

13. Rezygnacja z używek

Dla niektórych dzień bez energetyka to dzień stracony. Rozumiem, że można być niewyspanym, ale może lepiej byłoby nauczyć się zarządzać własną energią, niż robić coś, co nie jest zbyt zdrowe dla naszego organizmu?

Podobnie rzecz się ma z innymi używkami. Niewiele dzięki nim zyskujemy, a sporo możemy stracić: czas, zdrowie i pieniądze.

Szacowana oszczędność: 20 zł / msc

14. Anulowanie subskrypcji

Netflix, Spotify, HBO… Subskrypcje konsumenckie potrafią się zebrać w sporą sumkę.

Podobnie z subskrypcją różnych narzędzi do pracy. Warto przemyśleć, jak często z nich korzystasz i czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich.

Można niektóre anulować lub zmienić na tańsze lub darmowe opcje i zyskać dzięki temu dodatkowe środki.

Szacowana oszczędność: 50 zł / msc

15. Rezygnacja z wizyt u fryzjera

W czasie pandemii, kiedy zakłady fryzjerskie były zamknięte, nauczyłem się samemu obcinać sobie włosy. Teraz do fryzjera chodzę bardzo rzadko.

Zastanów się, z jakich usług korzystasz regularnie, a które możesz wykonywać samodzielnie.

Szacowana oszczędność: 30 zł / msc

Ile możesz dzięki temu zaoszczędzić?

Jeśli zsumujemy powyższe wartości, uzyskamy kwotę 833 zł na miesiąc, czyli około 10 000 złotych na rok. A podobnych możliwości jest znacznie więcej!

Powyższe wyliczenia opieram na własnym stylu życia. U Ciebie proporcje mogą być zupełnie inne, ale jeśli głębiej się zastanowisz, znajdziesz możliwości zaoszczędzenia 10 tys. zł w rok.

Pamiętaj! Skup się na tym, jak zaoszczędzić 5-10 zł w ramach codziennych czynności.

Minimalizm pomaga trzymać wydatki w ryzach, ale nie musisz wykonywać drastycznych kroków, aby zaoszczędzić pięciocyfrową sumę w przeciągu dwunastu miesięcy.

Jestem ciekaw, czy masz jakieś własne lifehacki na oszczędzanie? Jeśli tak, koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Kamil Bąbel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *